Šareni lampioni raznih oblika u subotu, 11.2. osvijetliti će Zemlju. Naime prema lunarnom, kineskom kalendaru sutra, na 15. dan nove godine, one crvenog pijetla, održava se tradicionalni Festival lampiona koji se obilježava u cijeloj Kini ali i među kinezima u čitavom svijetu.
Po mnogima, jedan od najljepših festivala, često nazivan i „Festival prve noći“, na svojim aktivnostima poput nošenja po ulicama i puštanja šarenih papirnatih lampiona različitih oblika, vatrometa, plesa „papirnatih“ lavova i zmajeva, hodanja na štulama, okupit će tisuće sudionika diljem svijeta. Povijest ovog festivala seže 2000 godina u prošlost kada je po uzoru na budističke redovnike i njihovu simboliku osvjetljavanja budućnosti i davanja života u novoj godini, za vrijeme dinastije Han, krenulo organiziranje ovog događanja.
Kineska kultura obiluje simbolikom, bojama, znakovima i životinjama, što potvrđuju i lampioni brojnih boja (od kojih prednjači crvena kao ona koja donosi sreću i uspjeh) i oblika – uz tradicionalne okrugle pojavljuju se tako i oblici životinja, cvijeća pa čak i ljudi i građevina. Zadnjih godina kineski jezik jedan je od popularnijih tečajeva u svijetu u koštac s čijim pismom i izgovorom se upuštaju mnogi. U Zagrebu se tako za sve zainteresirane za učenje u Haohan školi kineskog jezika održavaju besplatne uvodne trodnevne radionice kineskih fraza i pisanja.
Popratna aktivnost na festivalu lampiona je i rješavanje zagonetki ispisanih na lampionima uz što se uvijek vežu i nagrade za točne odgovore. Također ples lavova jedna je od atrakcija ovog festivala. Dobro uvježbana koreografija izvođača obučenih u odijela lavova smatra se načinom obrane od zla i molitvom za sigurnost. Plesu se prepuštaju i ostali posjetitelji festivala koji na taj način pokazuju da simbolički puštaju starog sebe i dobivaju novog za svježu novu godinu.
Dobar festival ne može proći bez tradicionalnog jela pa su tako jedno od festivalskih poslastica kuglice koje se rade od rižinog brašna pomiješanog s malo vode pod nazivom „tangyuan„ pravi hit već godinama.
Doznali smo da ako želite nekome poželjeti sretan drugi po značaju tradicionalni kineski blagdan, dovoljno je reći: 元宵节快乐!Yuánxiāojié kuàilè!
Ako su vas ovi znakovi zainteresirali za učenje ovog izazovnog jezika i njihove bogate kulture možete se prijaviti na besplatne uvodne trodnevne radionice kineskog jezika u organizaciji Haohan škole kineskog jezika koje traju 6 školskih sati (3×2 školska sata) a koje obuhvaćaju jezične i kulturne osnove – fraze govora, pisanja, kineske kaligrafije, kuhinje, horoskopa i blagdana.
Termini održavanja u veljači: 14., 15. i 16.02., 17:00 – 18:30 // 21., 22. i 23.02., 17:00 – 18:30 // 20., 23. i 25.02., 20:30 – 22:00. Broj mjesta je ograničen, stoga je potrebno rezervirati svoje mjesto na: prijava@haohan.hr // ili na 099/5856735