Ako na raspolaganju imate nekoliko slobodnih dana, a željni ste nezaboravnog provoda u kojem ćete, između ostaloga, moći uživati u odličnoj hrani i piću, ali i s ukusom uređenom ambijentu – spakirajte kofer i zaputite se u Beograd. U gradu nepresušne energije koji nikada ne spava, pronašli smo dva restorana za koje smo sigurni da svojom gastronomskom ponudom i ugodnom atmosferom u trans bacaju i one najzahtjevnije.
Betonski brod Sip
Možda će zvučati isklišeizirano, ali Betonski brod Sip jedan je od onih restorana koji se ne zaboravljaju. Naime, prvo će vas oduševiti svojom povijesno-nautičkom pričom, a zatim potpuno zavesti onom gastronomskom. Pa krenimo ispočetka…
Brod je izgrađen davne 1943. godine po direktnom nalogu Hitlera i u prošlosti se koristio za prijevoz ranjenih vojnika s Baltičkog bojišta u bolnice. Baš kao i ostalih 50 brodova iz iste serije, Sip je napravljen od betona kako bi bio otporan na mine koje su za vrijeme Drugog svjetskog rata predstavljale najveću opasnost na moru i rijekama.
Danas, nakon raščišćavanja otpadne zone iz rijeke Save, s dna je izvučen na površinu te je uz veliki napor i entuzijazam vlasnika, pretvoren u turističko-ugostiteljsku atrakciju Beograda. Osim kao restoran na vodi, brod ujedno služi i kao galerija, virtualni muzej i kulturni centar u kojem posjetitelji mogu doznati kako je on nekada izgledao. Eksterijer broda, baš kao i njegov interijer, u potpunosti je prekriven drvetom s vidljivim betonskim detaljima koji dodatno ističu njegovu posebnost. Ako se popnete na palubu broda, imat ćete što vidjeti – s jedne strane pogled će vam sezati na srednjovjekovni Kalemegdan dok će vas sa suprotne obasjavati svjetlost Brankovog mosta.
Ugostiteljska ponuda Betonskog broda Sip razmazit će vas delicijama srpske nacionalne kuhinje s primjesama internacionalnih specijaliteta i vratiti u vrijeme kada se hrana pripremala s ljubavlju. Preporučujemo vam da, nakon zagrijavanja domaćom rakijom, kušate „čorbu“ od ribe i zatim svoja osjetila prepustite ukusnim svinjskim rebarcima u BBQ umaku ili piletini Mohito, osvježavajućoj šopskoj salati i naposljetku sve zaokružite pomalo neobičnim, ali veoma zanimljivim desertom pripravljenim od žita.
Restoran Manufaktura
Ako želite znati kako izgleda idealna simbioza hrane i ambijenta – posjetite Manufakturu i sve će vam biti jasno. Uistinu, kada na broju 13-15 u ulici Kralja Petra ugledate desetke crvenih kišobrana koji lebde u zraku nad drvenom terasom, nećete znati što vas je snašlo, ali dojam će biti snažan. Interijer restorana osmišljen je do posljednjih detalja, a spoj rustikalnog i industrijskog stila oduševit će vas pri samom ulasku. Gotovo čitavom površinom zidova prostiru se drvene police s namirnicama poput maslinovog ulja, brašna, krastavaca, ajvara i cikle u staklenkama pa sve do šećera u kocki.
Ideja koja leži iza cijelog koncepta restorana krije se upravo u samom imenu. Manufaktura označava proces proizvodnje koji počiva na obradi materijala rukama, a koji se veže uz život na selu i ruralna područja u kojima su ljudi sve proizvodili samostalno. Cilj restorana je svojim posjetiteljima približiti specijalitete iz cijele Srbije, kao i ostalih zemalja Balkanske regije.
Kako bi iskustvo bilo potpuno, kušanje jela zamišljeno je kroz više sljedova manjih porcija koje će vam poslužiti konobari odjeveni u plave radničke kute i tako vas podsjetiti na prijašnja, već pomalo zaboravljena vremena. U Manufakturi se ponuda menija mijenja ovisno o sezoni, a osim raznovrsne hrane, moći ćete kušati i mnogobrojna nacionalna vina kao što je Ivanović Tamjanika, bijelo vino koje dolazi iz Zapadno-moravske regije, a odlikuje ga karakterističan muškatni okus i miris.
Dobar tek!