Quantcast
Channel: Wish
Viewing all articles
Browse latest Browse all 12235

Podijelimo radost i na metar-dva udaljenosti

$
0
0

Za trenutke radosti u životu ne treba sve biti savršeno, posloženo “po špagi” – znamo svi u teoriji, ali nam malo teže ide svakodnevna primjena. Priliku da upravo to naučimo – cijeniti vedrinu i sreću trenutka – imali smo proteklih mjeseci, pa tko je prošao školu, sjedi pet; tko nije – šteta propuštenog.

inspiracije-02

Otprilike je takvo ozračje bilo na prvim postpandemijskim “Inspiracijama”, sretnima trinaestima po redu, u prostoru zagrebačkog Drama bara i s publikom koja je opušteno umjela predati se sadržajima koje smo nekoć, a otad je prošlo samo tri mjeseca, zvali normalnima.

inspiracije-03

I ničeg novog nije bilo zapravo: Anita Vukušić Crevar, organizatorica i Jana Fabijanić, moderatorica, ponovno su nam priuštile večer u kojoj se uči, uživa, upoznaju novi ljudi. Njihova ideja vodilja da pozornost treba dati ljudima koji rade sjajne stvari i uspješni su, pokazala se otpornom na mijene u društvu pogođenog raznim katastrofama.

Upravo zato prvi gost bio je dr. Natko Beck, specijalist radiologije kojem je životni uzor dr. Andrija Šampar pa zato i sam smatra da liječnik treba biti i učitelj. Naime, prema Štamparovim načelima liječnik ima zadatak puku jednostavno i razumljivo objašnjavati zdravstvene prilike, bilo individualne, bilo kolektivne.

inspiracije-04

Zato dr. Beck, koji za razliku od Šampara ne mora ići po selima u edukativnoj misiji, na društvenim mrežama jasno i svakome dostupno u svakom pogledu tumači razne teme iz medicine. Ovih mjeseci to je dakako bio korona virus i sve što se moglo znati o zarazi i njezinom širenju, mjerama prevencije i pravilima ponašanje. Dr. Beck je pravi medicinski influencer, omiljen je jer odgovara svima – za njega nema glupih pitanja.

inspiracije-05

Smatra da trebamo osvijestiti koliko smo se uljuljkali u civilizacijsku sigurnost – što nema veze s ljudskim preživljavanjem na planeti. To je jedan od šokova pandemije. A drugi je da je kolektiv važniji od pojedinca, da je opstanak zajednice iznad pojedinačnih sloboda. Tome se može još pridodati i nekoć utopistička ideja da nijedan izolirani sustav ne može opstati izvan cjeline civilizacije. Toliko o sociološkoj dimenziji pandemije, a što se tiče medicinske, dr. Beck smatra da nije gotovo i da valja i dalje biti na oprezu.

inspiracije-06

Jednako tako valja oprezno govoriti o predviđanjima: znanost i dalje premalo zna virusu. Na Janino inzistiranje može li nam ipak reći nešto optimistično, dr. Beck je iznio najjednostavniju životnu istinu: živi smo, život ne treba uzimati zdravo za gotov i zato uživajmo sad kad smo naučili koliko je globalno krhak.

Problema s optimizmom nikad nije imao pa nema ni danas Dino Baksa, drugi gost “Inspiracije”. Kako je tekao život dječaka koji je s deset godina shvatio da se zaljubio u balet, prava je filmska priča koju o Dinu još niko nije snimio, ali ima nade. Onomad, u prošlom stoljeću i državnom uređenju, mali Dino iz Šestina u zagrebačkom je HNK sa školom gledao predstavu “Labuđe jezero” – i rodila se ljubav na prvi pogled.

inspiracije-07

Otišao je na audiciju za baletnu školu, bio primljen i sve ostalo je… Nije. Bilo je puno boli, muke, borbe s konzervativnom sredinom, krvavih prstiju i odlazaka. Uporan, kakav jest, naposljetku je otišao u Njemačku i ostvario međunarodnu karijeru koja je trajala više od dva desetljeća. Kad je u Dortmundu završio plesačku karijeru, shvativši da je vrijeme da mjesto prepusti mlađima, našao se ponovo pred životnim izazovom: što dalje? Izbor nije otišao daleko od svijeta pozornice – odabrao je visažistički posao. Upisao je vrhunsku školu kod sjajnih majstora i svladao umijeće druge vrste preobrazbe. Naime, i kad je bio plesač sam se šminkao za predstave – jer to je meditacija, ulaženje u ulogu; a onda kad skidaš šminku, vraćaš se u stvarnost.

inspiracije-08

Tako i sada doživljava svoj posao visažista: ponajprije mora biti dobar psiholog, razumjeti klijenticu, prodrijeti do nečije nesigurnosti ili straha. Smatra da svaki dobar make-up čuva prirodnost lica i odražava bit osobe. Ne sviđa mu se što u današnjoj modi sve mlade cure izgledaju isto. Nije to rekao, ali komotno je i mogao: možda bi ih sve trebalo oprati sa sredstvima iz vrećice Henkel proizvoda koje su dobile tri sretnice, pa tek onda ponovno našminkati.
Dino se jako veseli što će uskoro u svom kovčegu čarobnjaka imati dekorativnu kozmetiku hrvatske robne marke Tinktura i biti njihov ambasador.

inspiracije-09

Poklonici prirodne kozmetike i dodataka prehrani već znaju za Tinkturu: njihovi kvalitetni pripravci jamče izvorne sastojke. Samozatajna vlasnica, Željka Čolak, zacijelo će na nekim budućim “Inspiracijama” ispripovjediti mirisno-zdravu priču o pogonu u Križevcima, o biljkama s domaćih polja i kolektivu koji stvara sva ta mala čuda u bliskom ozračju na kojem bi im, u ovim vremenima postkarantenskog svekoliko divljanja, svatko mogao pozavidjeti.

A kako Dino Baksa misli da je njegova životna misija na ovom svijetu da ljude usreći i razveseli, uopće ne treba sumnjati da će suradnja s Tinkturom biti nadasve uspješna.

I prije nego je publika stigla isprazniti čaše sa sjajnim pjenušcem iz Kutjeva ili začinjene koktele s ginom Hendricks, stigao je “šećer na kraju” – Tena Vodopija, vlasnica Drama bara, ali kad je Jani stala nabrajati što je sve u životu radila, čovjek se zapita: pa koliko je života u toj mladoj ženi, a još nije ni počela?!

Završila je ekonomiju, menadžment, pa se neko kraće vrijeme bavila marketingom i PR-om, ali kreativni porivi odveli su je na razne druge putove: pjevala je na kruzerima, bavila se izradom i prodajom nakita, bacila se u posao uređivanja interijera, imala stalne nastupe u kabaret klubu, otvorila bar… Radoholičarki Teni karantena je, u kojoj su se svi njezini poslovi zatvorili, dala veliku životnu lekciju: kakav god posao radila, najvažnije je preživjeti i biti sretna. Na tom tragu je tijekom tzv. locked-down faze snimila duet s Matijom Dedićem s pjesmom koja kaže: znaš da mora biti bolje, jer gore je već bilo…

I tako je i bilo – jer Tena Vodopija je uz klavirsku pratnju Vida Hribara pružila publici glazbeni doživljaj iz vremena koje se, po novom, može zvati staro normalno.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 12235