Pri odabiru pločica estetski kriterij,odnosno vanjski izgled pločica, njihov dizajn, boja i dimenzija nipošto ne smiju biti jedini i odlučujući.
Prema osnovnoj podjeli među pločicama je moguće razlikovati unutarnje i vanjske te zidne i podne. pritom treba reći da je specifičnost podnih pločica, koje su obično debljine desetak milimetara i više, u tome što se one mogu stavljati i na zid, dok se zidne ne preporučuje stavljati na podne površine. Isto tako valja znati da se pločice predviđene za zatvorene prostore ne mogu postavljati na otvorenom zbog neotpornosti na atmosferilije u učestale promjene temperature.
To zapravo znači da pri odabiru pločica estetski kriteriji, odnosno vanjski izgled, njihov dizajn, boja i dimenzije nipošto ne smiju biti jedini i odlučujući, nego se prije svega mora voditi računa o njihovim tehničkim značajkama s obzirom na njihovu buduću namjenu, odnosno na način njihova korištenja i mjesto postavljanja.
Na što paziti
Pri odabiru pločica redovito se postavljaju dvije skupine zahtjeva:> tehnički
> estetski
Pritom treba napomenuti kako ti zahtjevi mogu, ali ne moraju nužno biti oprečni te da i jedni i drugi proizlaze iz namjene, odnosno načina na koji će se pločice koristiti i u kakvom okruženju.
Keramičke pločice su ravne tanke ploče od keramičkog materijala različitih dimenzija i debljina. Prve keramičke pločice vuku svoje korijene još iz antičkih vremena, a do danas se promijenilo mnogo toga: tehnologija proizvodnje, kvaliteta prema zahtjevima namjene, dizajn. U osnovi keramičke pločice su smjesa gline, pijeska i drugih prirodnih sastojaka.
Proizvode se pripremom i oblikovanjem u traženu formu odgovarajuće smjese koja se potom peče na visokim temperaturama između 1000 i 1250 stupnjeva Celzijusa, ovisno o vrsti. Neke vrste pločica idu u pečenje i po nekoliko puta. Kao i svaki keramički materijali, pločice su tvrde, otporne, krute, ne savijaju se, ne iskrivljuju, higijenske su, lako se čiste, nisu zapaljive i otporne su na vatru.
Karakteristike pločica
Pločice koje spadaju u podgrupu nazvanu monokultura jesu glazirane pločice proizvedene istoimenom tehnikom, tj. prešanjem nakon čega im se tijelo boji ili glazira te istodobno peče s tijelom pločice u samo jednom pečenju. Tijelo pločice može biti crvenkaste ili bjelkaste boje.
Pločice iz podgrupe bikulture redovito su glazirane neprozirnom glazurom, caklinom, a proizvode se također prešanjem. Nakon prvog pečenja tijelo im se prevlači glazurom te se ponovno zapeku. mehanički su vrlo otporne i u pravilu se koriste za unutarnja oblaganja.
Gres porculanske pločice se pram sastavu ne razlikuju mnogo od porculana koji se koristi za proizvodnju sanitarnih elemenata i posuđa, a nerijetko ga zovemo keramičkim granitom. On ima izuzetna mehanička svojstva i to ga čini idealnim materijalom za vanjska oblaganja te oblaganja prostora s podnim grijanjem, podova s velikim prometom i opterećenjem, a prvenstveno je namijenjen za industrijska okruženja.
Prije postavljanja
Prije postavljanja pločica treba zadovoljiti nekoliko osnovnih uvjeta a najvažniji su ravna i nemasna nosiva podloga bez prašine.
Keramičke pločice možete položiti na gotovo svaki podlogu postupkom lijepljenja na tanki sloj ljepila. No pritom treba zadovoljiti nekoliko osnovnih uvjeta, a najvažniji među njima su ravna i nemasna nosiva podloga bez prašine. Zato je vrlo važno odstraniti sve stare premaze i slojeve, te izravnati neravnine adekvatnim materijalima za izranjavanje podloga.
Prije polaganja pločica na čvrstim, nosivim, suhim podlogama važno je nanijeti temeljni premaz koji osigurava bolje prianjanje ljepila na podlogu, bez obzira radilo se o betonskim, cementnim ili podlogama od gips-kartonskih ploča.
Posebno treba voditi računa o različitim čimbenicima opterećenja. Pločice će ponekad biti izložene vlazi, primjerice u kupaonici, na terasi ili balkonu zajedno s hidroizolacijskim slojem ili pak termičkim opterećenjem zbog podnog grijanja ili na terasi. zato je vrlo važno upotrebljavati proizvode jednog proizvođača koji su međusobno usklađeni i pridržavati se posebnih uputstva za polaganje.