Quantcast
Channel: Wish
Viewing all 12250 articles
Browse latest View live

Svaka riba ima svoju priču

$
0
0

Nakon katastrofalnih prognoza o nestanku riba iz mora, WWF je pokrenulo Fish Forward projekt, u okviru kojeg je predstavljen WWF-ov vodič za proizvode iz ribarstva „Priče iza vašeg tanjura“

Volite pripremati ribu? Znate li kako izabrati onu najbolju, po mogućnosti iz održivog ulova? Zašto je uopće važno kupovati takvu ribu? Odgovore na ova pitanja, neobične recepte i još mnogo više zanimljivosti možete pronaći u novom WWF-ovom vodiču za proizvode iz ribarstva „Priče iza vašeg tanjura“, predstavljenog danas u hotelu Esplanade. Ana Grgić, chefica kuhinje ovog zagrebačkog hotela, radijska i televizijska voditeljica Barbara Kolar i stand up komičarka Marina Orsag, ambasadorice WWF-a, tom su prigodom pripremale ukusne riblje specijalitete – naravno, iz održivog ulova, odnosno odgovornog uzgoja.

riba-1

„Velika sam ljubiteljica morske hrane i smatram da bi se trebalo razumno postupati sa svime onim što nam more nudi. Trebamo nastojati to očuvati te natjerati ljude da razmisle o svemu što nam priroda daje i zbog čega prema njoj moramo biti jako dobri“, rekla je Barbara Kolar.

„Danas smo pripremili srdelice, jedan dio je dimljen, s marmeladom od rajčice, čipsom od krumpira i salsom od rikule, a drugi dio su pržene srdelice u panko mrvicama s pjenom od slatkog krumpira. Tu je i rižoto od dagnji te brancin u kadaifu na pjenici od šenona, a svi proizvodi su iz održivog ribarstva“, rekla je Ana Grgić i istaknula da se pridružila ovoj akciji zato što kao kuharica može biti najbolji ambasador održivih proizvoda iz ribarstva s obzirom da odlučuje što će gostima staviti na tanjur.

riba-2

Ribe u morima ima sve manje te ako ne prestanemo s pretjeranim izlovljavanjem do 2048. bi mogle u potpunosti nestati. Kako se to ne bi dogodilo svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF u 11 zemalja EU pokrenula je projekt Fish Forward nastojeći podići svijest o održivom ribarstvu. A kako podržati kupovinu ribe koja dolazi iz održivih izvora od danas baš svi mogu saznati zahvaljujući novom vodiču. Njegovu online verziju pronađite na www.kojuribukupiti.org.

„Sjećam se knjige Mire Kišpatića iz 1893. koju sam dobila kao poklon, točnije jednog citata: „More je neiscrpan izvor ribe i ljudi ju nikada neće do kraja iscrpsti“. Samo 123 godine kasnije sva svjetska ribarstva su u kolapsu. Mediteran i Jadran, nažalost, čeka ista sudbina. Upravo je to razlog zašto postoji ovaj vodič i u njemu smo nastojali istaknuti dobre primjere. U dućanima bi fokus trebalo staviti na održive proizvode iz ribarstva i na taj način educirati ljude. Ako biramo ono što je bolje, s vremenom će toga biti sve više“, rekla je Martina Šubašić, voditeljica komunikacija na projektu Fish Forward.

riba-3

Ne moramo se odreći omiljenih specijaliteta da spasimo ribe
Svatko od nas može učiniti nešto za spas riba, a pritom se ne moramo odreći svojih omiljenih specijaliteta. Vodimo računa da naš svakodnevni odabir proizvoda iz ribarstva uvelike utječe na morske resurse i ljude direktno vezane uz ovu gospodarsku granu, osobito iz zemalja u razvoju gdje more često predstavlja jedini izvor hrane i prihoda.

WWF-ov vodič ponudit će vam korisne savjete, činjenice i anegdote, uz ukusne recepte poznatih kuhara koji će vas nadahnuti da unesete malo raznolikosti u svoju potrošnju. Pangasisus iz Vijetnama, cipal na francuski način, srdele umotane u listove vinove loze, bakalar, orada, šarun…, neke su od riba koje ćete naći među receptima.

riba-4

Ovaj vodič tek je početak. WWF Adria trenutno radi na pokretanju procesa certificiranja raznih ribarstava diljem Mediterana i na Jadranu kako bismo u ponudi imali ribu iz održivih izvora i pravilnom kupnjom učinili mali, ali važan korak za njihov spas.

Ambasadorica WWF-a i stand up komičarka Martina Orsag podržava sve ovakve projekte te priznaje da voli jesti ribu i svima poručuje da jedu raznovrsnu ribu, da budu malo uzbudljiviji u svom odabiru ribica, ako pecaju da male bace natrag i da čitaju deklaracije. „Ako pazimo što jedemo i ribice će paziti da ih još dugo imamo za jesti“, kaže Marina.

Uz dopuštenje: Lollipop
Fotografije: Lana Jurić


Premijerno izvedena predstava Egzorcizam

$
0
0

U Istarskom narodnom kazalištu u Puli, premijerno izvedena predstava Egzorcizam, autorski projekt Dalibora Matanića.

Moderno društvo se svakim danom sve više udaljuje od etike i humanih principa. Materijalni svijet se očajnički bori sa svojim krajem te nemilosrdno nasrće na duhovnost. Crkva je izgubila snagu te gubi poklonike. Sve to je plodan teren za sveprisutnost pojma sotone koji nadrasta religiju i uvlači se u sve pore društva. Mržnja, netolerancija, nacionalizam, fašizam, sebičnost, bezobzirnost, komformizam, sve su to poluge djelovanja sotonskog u svijetu u kojem se stalno povećava broj ubijenih, unesrećenih i gladnih. Odmicanje od suosjećanja, oprosta, tolerancije i iskrenosti smanjuje šansu za preživljavanje ove planete i nismo ni svjesni kako vlastitim negativnim djelovanjem hranimo sotonu i osnažujemo ga.

premijera-1

Slučaj djevojke Maše Artuković za koju se sumnja da bi mogla biti opsjednuta sotonom okuplja Svećenika posrnulog u vjeri koji se sprema napraviti svoj prvi egzorcizam, psihijatricu Sofiju s izraženom netrpeljivošću prema religiji, Lidiju, novinarku konzervativne crkvene televizije koja ima namjeru pred kamerama raskrinkati egzorcizam kao metodu kojoj nema mjesta u modernoj hrvatskoj crkvi, njenog snimatelja Borisa koji poznaje Mašu iz djetinjstva te Mašinu sestru Veru ogrezlu u religijski fanatizam koja dočekuje sve njih u nadi da će se stanje njene sestre popraviti. Podrum sestara Artuković postaje zona obračuna u kojoj se ispreplićumeđusobni stavovi i uvjerenja, no na površinu izlaze mračne tajne te postupci iz njihove prošlosti s kojima se likovi moraju suočiti. Kako se sotona osnažuje nahranjen njihovom nesrećom i posrnućima, tako će i likovi morati posegnuti duboko u sebe ne bi li se pročišćeni uspjeli uhvatiti u koštac s njim.

premijera-2

Samo uranjanjem u vlastitu iskrenost, traženjem snage za pokajanje i oprost te davanja ljubavi možemo pobijediti ono sotonsko u nama. Cijeli svijet pa tako i Hrvatska treba kolektivno pročišćenje ne bi li krenula nekim novim, čišćim koracima naprijed. Dok su joj oprost, iskrenost, tolerancija i ljubav daleki pojmovi, a nacionalizam, mržnja, zavist i laž osnove funkcioniranja, sotona će se i dalje poigravati svim segmentima društva, od politike pa sve do crkve. Jedino pred čim je sotona nemoćan je čovjekova sposobnost da na kraju dana bude malo humano stvorenje koje je svojim vlastitim pročišćenjem pomaknulo ovu planetu korak bliže ka svjetlu.
Dalibor Matanić

Uz dopuštenje: priredba (sve fotografije)

Osmo izdanje One Take Film Festivala

$
0
0

Zagreb vam ovog vikenda nudi jedinstvenu filmsku manifestaciju posvećenu kreativnim i inovativnim filmovima snimljenim u jednom kadru.

Još samo tri dana do jedinstvenog međunarodnog festivala filmova snimljenih u jednom kadru! Ovogodišnje osmo izdanje One Take Film Festivala, koji se održava od 21. do 23. listopada u zagrebačkom Kinu Europa, priprema brojna iznenađenja za ljubitelje sedme umjetnosti.

U službenoj konkurenciji, u okviru glavnog dijela programa, sudjeluju 24 filma koja su pristigla iz 14 zemalja svijeta. Ukupno 20 kratkometražnih i četiri dugometražna filma borit će se za Grand Prix One Take Film Festivala. Filmovi koji se natječu za ovu nagradu ne smiju sadržavati nikakve montažne spone. Drugim riječima, moraju biti snimljeni u jednom kadru od trenutka uključivanja do trenutka isključivanja kamere.

Izvan službene konkurencije, u jednom od četiri dijela glavnog programa One Take In…, uživat ćete u nagrađivanim filmovima iranske kinematografije snimljenim u jednom kadru. Ne propustite eksperimentalni animirani film Gospodin Paint u predsjedničkoj palači Saeeda Naghaviana iz 2016., a preporuka su još dva iranska filma: Priča o kišnoj noći Mehdia Fard Ghaderija iz 2015. i dugometražni film Riba i mačka Shahrama Mokrija iz 2013.

U bogatom popratnom programu, po kojem je ovaj festival poznat, prikazivat će se filmovi koji nisu ograničeni jednim kadrom, a sve do 25. listopada u Gliptoteci Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti možete razgledati atraktivnu izložbu „Kretanje u krug“, koncepcijski vezanu za jedan kadar.

Posjetite li ovaj vikend Kino Europu sigurni smo da ćete uživati u izboru kreativnih filmova, a ulaz na projekcije sva tri dana festivala je besplatan.

Uz dopuštenje: Lollipop (sve fotografije)

Nova kampanja “Can’t frizz love” by Opium

$
0
0

Ljubav je nemoguće odglumiti, ona priča jezikom koji svi razumiju. Kampanjom “Can’t frizz love” kreativci zagrebačkog Frizerskog studija Opium šalju poruku da smo svi jednaki i da je ljubav jedino što se računa

Jedini način mijenjanja svijeta je mijenjanje sebe. Opium upravo to i čini kreirajući kampanje koje ponešto drugačije progovaraju o ljepoti, o odnosima prema ljudima i životinjama, o malim stvarima… Naziv ovogodišnje je “Can’t frizz love”. Parafrazirajući pjesmu Beatlesa “Can’t Buy Me Love”, Opiumovi kreativci poručuju da smo svi jednaki i da je ljubav jedino što se računa.

frizz-opium-1

Pretprošle godine poznati frizerski studio u Centru Kaptol svoju je priču posvetio Drijadama, nimfama koje prebivaju u šumama, u skladu sa svim živim bićima. Mjesto radnje bila je pitoreskna farma u srcu Istre. Lani su odlučili precrtati glamur u svakodnevni život, dočaravajući kroz raskošne frizure, make up i haljine trenutak slave na koji svaka žena ima pravo. Ove godine, uz svoje stalne “manekene”, glavnu ulogu dodijelili su dječacima i djevojčicama koji ih, kako kažu, uče ljubavi, strpljenju, malim junacima koji su prepoznali Opium kao svoje sretno mjesto. Osobe s posebnim potrebama i izazovima najčešće su izuzete iz tih posve običnih situacija poput posjeta frizeru… Nedavno je u Opium mama dovela curicu s Downovim sindromom i rekla kako je Opium mjesto na kojem je njezino dijete dobrodošlo. I to ih je motiviralo da ispričaju priču o njima, koji Opiumov svijet čine boljim i ljepšim.

Karla, Lucija, Nevena, Viktorija, Filip i Renato, umjetnici Bojan Navojec i Renata Sabljak te Opiumovi kreativci svojim su osmijesima i zagrljajima kreirali Opiumovu kampanju “Can’t frizz love” kojom Opium poručuje kako su u njihovom frizerskom studiju svi dobrodošli, svi jednaki i svi dobivaju najbolje te, naravno, kako je ljubav nemoguće “glumiti”. Ljubav se ne može frizirati. U Opiumu ona je autentična, baš kao što je autentičan i odnos prema osobama s poteškoćama. Opium želi popravljati i prilagođavati sebe te biti primjer kako je to lako činiti da bi djeca i osobe s posebnim izazovima živjele bolje i sretnije. Ne zato što ih mijenjaju i prilagođavaju sebi, već zato što se oni prilagođavaju njima te žele biti dio njihove stvarnosti.

frizz-opium-2

Presretni smo što su naši divni klijenti pristali biti lica Opiumove kampanje “Can’t frizz love” jer su oni naši anđeli, osobe koje nam uljepšaju jutro, poslijepodne, večer. Oni su u punom smislu riječi ljubav i dobrota i uvijek nam, kada dođu u frizerski studio, tu ljubav donesu. Stoga smo im htjeli zahvaliti, reći kako su oni naše zvijezde svakoga dana”, rekla je kreativna direktorica Frizerskog studija Opium Tea Matičević i dodala kako je Opium i prostorno projektiran tako da su sve osobe s posebnim izazovima više nego dobrodošle.

Uz glazbu, konfete, šarene balone, tijare i krune, ples i zabavu, party prepun smijeha i radosti, Opium je postao njihova i naša igraonica. Svijet koji su nam pokazali prštao je ljubavlju, iskrenošću, toplinom, a njihova sretna lica fotografirao je poznati fotograf Sever Zolak.

“Can’t frizz love” by Opium|Opium Hair Studio

Affection

Beauty

Confidence

Friendship

Joy

Trust

Uz dopuštenje: Drimia (sve fotografije)

Marokanski Tagine

$
0
0

Marokanski Tagine spravljen u originalnoj glinenoj posudi. Od mesa najzastupljenija je janjetina, teletina ali i piletina. Ovaj recept idealan je za sve ljubitelje nesvakidašnjih okusa.

Sastojci za recept
1,5 kg janjećeg mesa
glavica luka
400 g riže
sol i papar
žličica cimeta
žličica slatke paprike
žličica đumbira u prahu
1/4 žličice kima
prstohvat šafrana
list peršine
nekoliko listića svježe metvice
2 režnja češnjaka
50 g suhih marelica
50 g suhih šljiva
50 g suhih smokava
100 g grožđica
žlica meda
sok od 1 naranče
2 dl vode
1/2 dl Zvijezda suncokretovog ulja

Priprema recepta
U veći zdjelu stavite komade janjećeg mesa, sol, papar, cimet, šafran, đumbir, kim i slatku papriku. Dodati ulje, pa sve dobro promiješati. U keramički lonac složiti 1/2 isjeckanog luka, mesa i drugu polovicu luka. Dodati listiće svježe metvice, češnjak i list peršina, Doliti 1 dl vode. Kuhati na umjerenoj temperaturi 2-3 sata, tj. dok meso potpuno ne omekša.

U posudi prokuhati 1 dl vode, sok od naranče, grožđice, marelice, smokve, šljive i žlicu meda. Odložiti umak da se ohladi. Skuhati rižu. Na pladanj dodati rižu, na nju posložiti janjetinu, pa sve preliti umakom od suhog voća. Jelo ukrasiti listićima svježe metvice.

Recept omogućila: Zvijezda

Alberto Giacometti skulpture, crteži, litografije “Portreti sadašnjosti”

$
0
0

U okviru ciklusa “Najveći kipari 20. stoljeća”, nakon sjajnih izložbi Miróa i Rodina, Umjetnički paviljon u 2016. predstavit će i velikoga virtuoza kiparstva – Alberta Giacomettija (1901. – 1966.). Posjetitelji će u Umjetničkom paviljonu imati jedinstvenu priliku vidjeti Giacomettijeva djela posuđena iz francuske Fundacije Maeght – dvadesetak crteža, isto toliko litografija te skulpture.

Skulpture, poznatije kao Giacomettijevi “tanki ljudi”, po kojima je ujedno i globalno prepoznatljiv, karakterizira hrapava, gotovo hrđava površina, a njihova izdužena torza, glave, ruke i noge, reducirani su na najstriktnije prikaze, te na taj način gotovo dovedene do lomljivosti. Već na prvi pogled u “tankim ljudima” iščitava se snažna metaforika – uviđa se kako se kipar koristio prikazom ljudske egzistencije bez radosti i značenja. Potonje je rezultat kiparovog prijateljstvo sa filozofom Jean-Paulom Sartreom i povezanost Giacomettijevih skulptura sa temama Sartreove egzistencijalističke filozofije. Iako je sam Giacometti tvrdio da nije vodio računa o filozofskim implikacijama svojih djela danas te skulpture, možda više nego ikada, korespondiraju sa suvremenošću u kojoj se ljudi bore za egzistenciju – često i za goli život. Upravo stoga je izložba koncipirana u suglasju s trenutkom koji proživljava recentna Hrvatska i Europa. Odatle i sam naziv izložbe “Portreti sadašnjosti”. Riječ je o skulpturama “Žene iz Venecije” – ciklus od devet monumentalnih skulptura kojima se umjetnik 1956. proslavio na Bijenalu suvremene umjetnosti u Veneciji te skulpturi “Čovjek koji hoda” – amblematskom remek-djelu koje do danas drži prvo mjesto na ljestvici najskupljih skulptura. Naime, riječ je o djelo koje je prije nekoliko godina na Sothebysovoj aukciji u Londonu prodano za 104 milijuna dolara!

Projekt, specifično osmišljen za hrvatsku publiku, potvrđuje važnost Zagreba kao europskoga kulturnoga središta. Autorstvo izložbe i izbor djela potpisuje Jasminka Poklečki Stošić.

Odlomak iz teksta autorice izložbe Jasminke Poklečki za katalog izložbe:
„….Početak Drugoga svjetskog rata zadesio je Alberta Giacomettija u Parizu gdje je, netom ranije, upoznao filozofa Jean-Paula Sartrea. Upravo zahvaljujući ovome susretu mnogi su onovremeni likovni kritičari Giacomettijev umjetnički izričaj – „na granici ljudske egzistencije, bez radosti i značenja“, kako su pisali – bili skloni povezivati sa Sartreovom egzistencijalističkom filozofijom. Bilo je to, naravno, očekivano i razumljivo jer su Giacometti i Sartre postali bliski prijatelji, provodili sate u razgovoru, a i Sartre je bio veliki Giacomettijev promotor. No, sâm Giacometti mnogo je puta isticao kako pri stvaranju djela nije vodio posebno računa o njihovim filozofskim implikacijama, već da su njegova postratna djela, zapravo, pokušaj prikazivanja fizičke i emocionalne realnosti koju je i kako ju je on vidio u poslijeratnom razdoblju.

Doista, ta poslijeratna djela, iz tzv. zrelog stila (od 1946. →), imaju sva obilježja toga rata. Riječ je o skulpturama iz već spomenutog ciklusa tanki ljudi (koji je započeo u Ženevi kamo je krajem 1941. otišao iz Pariza) , no u dimenzijama su mnogo, mnogo veće nego one nastale ranije.
Vanjski događaji, vanjske prijetnje i okolnosti u kombinaciji s njegovim osobnim unutarnjim nemirom doveli su ovog senzibilnog i inteligentnog umjetnika do stvaranja skulptura koje su bile ogledalo tadašnjeg svijeta. Svijeta koji je preživio masakre, atomsku bombu, koji je izašao iz koncentracijskih logora, koji je izašao iz ruševina razorenih, sablasnih gradova, koji je bio gladan, tužan do bola, s otvorenim, živim ranama.

Iako je Giacometti sada, u neutralnoj Švicarskoj, kao i za vrijeme Prvoga svjetskog rata, bio daleko izvan „aktivnih“ ratnih zbivanja, umjetnika Giacomettija je teret događaja vremena kojemu je posredno svjedočio bez sumnje snažno pogodio i on taj teret nije mogao izbjeći, nije mogao ostati imun na jeku koja je i u Švicarsku dolazila s bojišnica. Pa ako je on isprva u ciklusu tanki ljudi i radio skulpture koje nisu imale izravne konotacije rata i ratnih stradanja, 1946. godine po povratku u Pariz stvari su se posve izmijenile. On je sada bio na izvoru događaja i vidio posljedice rata, te što se u tome ratu događalo. Zato je u svojemu zrelom stilu radio skulpture koje su bile istovjetne svijetu koji je stvorio rat. To su skulpture s onim istim ranama i ožiljcima koje je rat nanio ljudima i gradovima. Na njima su utisnute ona ista tuga, žalost i samoća koje su bile otisnute u srcima onih koji su rat preživjeli.
Njegove skulpture muškaraca i žena iz zrelog stila, odnosno poslijeratnog razdoblja, djela su prožeta snažnim osjećajem složenosti života i pitanjem – postoji li išta osim očaja?

To su skulpture Žene iz Venecije (1956.) i skulptura Čovjek koji hoda (1960.) (ona je dio ciklusa, pod istoimenim nazivom, koji se sastojao od brojnih crteža i slika, ali je najpriznatiji i najpoznatiji upravo po skulpturama).

Žene iz Venecije sasvim se opravdano ubrajaju među Giacomettijeve najbolje skulpture žena, pa i općenito među njegove najbolje radove. Ciklus se sastoji od devet brončanih figura koje su nastale kao “stanja” jedne te iste figure, koja je modelirana u glini i koju je u gipsu izlio Giacomettijev brat Diego. Ruke spuštene uz tijelo figure naglašavaju tjelesnost lika i podsjećaju na Giacomettijeve rane eksperimente s figurama žena u položaju fetusa. Napetost je u ovim djelima stvorena u disproporciji između teških, dugačkih postolja u obliku klina i malene glave. Doimlju se kao da ih je netko pretukao, kao da ih je sustiglo Zlo. S njihovih tijela vise komadi mesa. Izgledaju kao da će se raspasti. Jesu li one živi leševi? Nagonski se pitamo tko su te žene? Jesu li one supruge, majke, ljubavnice, prostitutke… preživjele razaranja Drugoga svjetskog rata, preživjele igrom slučaja ili odlukom Sudbine? Jesu li to one žene koje su tanke poput kostura izišle iz Dachaua, Auschwitza, Treblinke i drugih logora?

Čovjek koji hoda zasigurno pripada antologijskim i najamblematičnijim skulpturama 20. stoljeća. Ona, prema brojnim kritičarima, simbolizira samu prirodu 20. stoljeća, stoljeća obilježenog ratnim uništavanjima i razaranjima. Ovaj Giacomettijev rad izražava sve probleme postojanja, kompleksnost i jedinstvenost života, otuđenost i beskonačnu usamljenost čovječanstva. Čovjeka kojeg vidimo, vidimo kako korača prema naprijed, s nogama u širokom rasponu. U svome hodu izgleda vrlo energičan, odlučan u nastojanju da dođe na svoje odredište. Velik je. Čak golem! Tko je on? Je li to portret preživjelih holokaust, zarobljenika preživjelog najgroznija mučenja, vojnika i civila preživjelih ranjavanja i amputacije dijelova tijela? Portret oca koji je u vihoru rata ostao bez djece i bez žene… Ili ta skulptura, jednostavno, predstavlja zbiran portret Čovjeka koji je preživio i nadvladao Zlo 20. stoljeća? Čovjeka koji se uspio uzdići iz pepela, uspraviti se i s nadom zakoračiti prema novoj sudbini, prema budućnosti, prema novome dobu. Našemu dobu.

Pitanje je prepoznaje li se naše doba, današnje doba, u ovim skulpturama Alberta Giacomettija nastalim prije šezdeset godina? Ogleda li se u njima patnja suvremenoga čovjeka, kao što se ogledala onovremenoga? Što to znači ako nas njegove skulpture i danas uznemiruju? Znači li to da je Alberto Giacometti skulpturama Žene iz Venecije i Čovjek koji hoda ostavio u nasljedstvo budućim generacijama opipljivu muku?“

Izvor: Umjetnički paviljon

Apoksiomen u muzeju na Lošinju

$
0
0

Muzej Apoksiomena smješten je u palači Kvarner na rivi u Malom Lošinju i bit će trajni dom skulpture Apoksiomena, brončanog kipa mladog atlete koji je 1996. godine pronađen u podmorju u blizini Malog Lošinja.

Radi se o grčkom djelu iznimne očuvanosti, ljepote izvedbe i umjetničke vrijednosti, za koji se pretpostavlja da datira iz 2. ili 1. st. pr. Krista. Investitori Muzeja Apoksiomena su Ministarstvo kulture Republike Hrvatske te Grad Mali Lošinj. Autori projekta Muzeja su Saša Randić i Idis Turato, a koncepciju stalnog postava Muzeja Apoksiomena osmislila je Iskra Karniš Vidovič iz Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Na izvedbi Muzeja Apoksiomena sudjelovalo je mnoštvo suradnika, dizajnera, arhitekata, vizualnih umjetnika, inženjera i brojnih ostalih stručnjaka u kontekstu arhitekture, restauracije, izložbenog postava i izvedbe Muzeja.

Brončani kip mladog atlete Apoksiomena jedinstveni je nalaz na Jadranu, ali i u svijetu. Pronađen je u podmorju otočića Velih Orjula na dubini od 45 metara. Svojom cjelovitošću i ljepotom izvedbe ovaj se kip izdvaja kao iznimno kvalitetno umjetničko djelo. Pri pronalasku kip je bio očuvan u cijelosti, nedostajao je samo mali prst lijeve ruke, a na stopalu desne noge još je bio pričvršćen dio izvorne brončane baze, koja je bila rastavljena. Kip je izvađen 27.4. 1999. Projekt vađenja kipa iz mora, konzervatorsko-restauratorskih radova i istraživanja te predstavljanja kipa omogućeno je sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske i uz donaciju tvrtke Oxford Maritime Ltd. Iz Velike Britanije.

Konzervatorsko –restauratorski radovi započeli su 2000.g. i izvođeni su u Hrvatskom konzervatorskom zavodu u Zagrebu. Radove je vodio danas pokojni restaurator Giuliano Tordi, bivši djelatnik instituta Opificio delle Pietre Dure u Firenzi u suradnji s restauratorom –majstorom Antonijom Šerbetićem, voditeljem Radionice za metal Hrvatskog restauratorskog zavoda. Radovi su trajali šest godina.

Muzej Apoksiomena
Riva lošinjskih kapetana 13
HR-51550 Mali Lošinj
Tel +385 51 734 260

Suvremen dizajn u novoj kolekciji Diane Viljevac

$
0
0

Svakom kolekcijom dizajnerica Diana Viljevac u svoj dizajn udahnjuje neki novi modni element kojim svoj identitet prikazuje u drugačijim okvirima. Uz haljine koje su uvijek u fokusu njenog modnog djelovanja, ove sezone dizajnerica predstavlja kapute, hlače, bluze i pleteninu.

Na ovaj modni iskorak odlučila se jer je svojim klijenticama htjela ponuditi modne kombinacije koje su idealne bilo za dnevne bilo za večernje prigode.

kolekcija-viljevac-2 kolekcija-viljevac-1

Osim kolorita, dizajnerica je novom kolekcijom predstavila i jednostavniji pristup formi i krojevima koji su ovom kolekcijom jednostavniji i pročišćeniji. Koloristički prevladavaju zemljane boje, dok materijali koji su korišteni su vuna, viskoza, pamuk i čipka.

Iako je u svoj potpis udahnula moderan prizvuk, dizajnerica i dalje ostaje vjerna svom romantičnom potpisu koji je prožet i ovom kolekcijom. Ovom kolekcijom dizajnerica je prikazala i svoj modni modni rast i do sada ovo je njena najozbiljnija kolekcija.

kolekcija-viljevac-4 kolekcija-viljevac-3

Cijeli kolekcija je dostupna u Showroomu na adresi: Šenoina 11, ili putem Facebook stranice.

Uz dopuštenje: priredba (sve fotografije)


Topli modeli za hladne dane

$
0
0

Zavirite u ShoeBeDo izlog: cool Panama Jack, bajkerski Replay, otkačeni Hunter, kultni Dr. Martens, topli Emu, vječni Timberland, udobni Skechers, popularne Palladium žabice…

Art

Dolaskom kišnih dana i mokrog asfalta, postaje nam jasno da mokri pločnici traže nove, dobre čizme. Za suhe noge, a da opet dobro izgledaju… Popularni brendovi i ove sezone predstavili su svoje najjače adute, redizajnirane s maštovitim uzorcima i trendi bojama. Osim što ćemo razvedriti tmurno vrijeme, zagarantirano ćemo privući i poglede znatiželjnih prolaznika.

hunter

Visoke ili niske, klasične ili sportske, kožne ili gumene, na vezanje ili ne, izbor je velik, a na nama je samo da izaberemo one koje najviše pristaju našem stilu odijevanja i osobnosti… Najbolji izbor baš takvih čeka vas u jednom od ShoeBeDo dućana ili ih možete naručiti iz topline vlastitog doma sa www.shoebedo.com web shopa.

Skechers

Uz dopuštenje: PR365 (sve fotografije)

Vertikalni vrtovi u Hrvatskoj

$
0
0

Pretvorite vaš životni i radni prostor u zelenu oazu.

Mnogi ljudi danas tvrde kako su umorni od sivila gradskih blokova i hladnih arhitektonskih ploha u svakodnevnom urbanom kaosu, te kako bi voljeli živjeti i raditi u okruženju koje će ih osvježiti, smiriti, misaono poticati i uljepšati svakodnevnicu u okruženju u kojemu provode većinu svog vremena. Istinsko osvježenje u uređenju interijera donosi tvrtka Tech Garden koja svakome daje mogućnost stvoriti umirujući osjećaj vrtnog zelenila ili šume u radnom i životnom prostoru bez bilo kakvog održavanja.

Recepcija

Priroda nevjerojatno utječe na mentalno zdravlje, smanjuje depresiju, ima snažan utjecaj na socijalno raspoloženje, smiruje, podiže energiju i općenito nas oslobađa od stresa. Naš svakodnevni raspored često nam ne daje nikakvu mogućnost dodira s prirodom, no zahvaljujući tvrtki Tech Garden, sada se biljkama i zelenilom može popunili i „oživjeti“ svaka suhoparna praznina modernih prostora i stvoriti vlastita zelena oaza. Na ovaj način, interijere mogu krasiti stabilizirani zeleni zidovi od mahovine i cvijeća, mala i velika stabla, bonsai stabalca, kugle od mahovine – bez zalijevanja, podrezivanja, sunca, tla i drugog načina brige. To je moguće zahvaljujući novoj tehnologiji stabilizacije, kojom biljke zadržavaju svoju fleksibilnost i prirodnu svježinu bez potrebe daljnjeg održavanja; ne trebaju zalijevanje, svjetlo ili prehranu dugi niz godina, a instalirati se mogu u najmračnijim i klimatiziranim dijelovima interijera bez straha da će uvenuti. Stabilizirane biljke su 100% prirodne, a stabilizacija je jedinstven proces, potpuno ekološki.

Restoran

U interijere se tako može unijeti raznoliko bilje u različitim oblicima kao što su bonsai stabalca, živice, fikusi i eukaliptusi, jumbo stabla, palme i borići, cvijeće, totemi, topiary stabla; zatim stabilizirani biljni okviri- uokvirene pločice od mahovine ili lišajeva ukrašene paprati, lišćem i cvijećem, te ukrasni zidovi od mahovine ili zid šuma i kišna šuma. Moguće je napraviti i logotipe i natpise od mahovine, velike i male ukrasne kugle od mahovina, cvijeća, bršljana te čak dekorirani namještaj.

zid-suma

Tech Garden je ekskluzivni zastupnik tvrtke Belcat, europskog pionira opskrbe stabiliziranog bilja, a nudi kompletnu uslugu, od konzultacija oko optimalnog odabira bilja za Vaše interijere do dostave i montaže. Detalje o ponudi potražite na techgarden.hr ili na www.facebook.com/techgarden.hr.

Uz dopuštenje: Alert

Učinimo zajedno sve za nju

$
0
0

Bruno Šimleša obrijao glavu u znak podrške oboljelima od raka dojke.

U Hrvatskoj godišnje od raka dojke oboli gotovo 2.700 žena, što ukazuje na zabrinjavajuću činjenicu da će svakoj desetoj ženi u našoj zemlji tijekom života biti dijagnosticirana ova vrsta karcinoma. Kako bi se upozorilo na poražavajuću statistiku o ovom problemu, koji u Hrvatskoj bilježi trend rasta, na zagrebačkom je Cvjetnom trgu obilježen Mjesec borbe protiv raka dojke.

U organizaciji udruge SVE za NJU, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje uz podršku Grada Zagreba, s građanima su se u centru Zagreba družili sociolog i pisac Bruno Šimleša te pjevač grupe Vatra Ivan Dečak, dok su članice Udruge uz podršku plesne skupine Atomic dance factory slučajne prolaznike iznenadile izvedbom flash-moba. Vrhunac druženja bio je potez Brune Šimleše koji je uz asistenciju Ivana Dečaka obrijao glavu u znak podrške svim snažnim ženama koje se bore ili su dobile bitku protiv ove najučestalije vrste karcinoma u žena.

sve-za-nju-2 sve-za-nju-1

„Ostavili su mi mogućnost da se ošišam na 3 ili 6 mm, ali to ne bi bilo to. Želimo ukazati na problem s kojim se u Hrvatskoj susreće veliki broj žena i, ako radimo nešto ovako, onda to mora biti kako spada. Zato smo išli do nule, u znak podrške svim neustrašivim ženama koje su iz ove bitke izašle kao pobjednice i kako bih pokazao da sam tu za njih. One najbolje znaju kako je svaki dan nova borba i kako je potrebno iskoristiti sve što on pruža“, naglasio je Šimleša te istaknuo kako se do kraja listopada na web stranici Čini pravu stvar za Udrugu prikupljaju donacije.

Žene moraju zauzeti proaktivan i odgovoran stav prema vlastitom zdravlju

Iako je stopa izlječenja iznimno visoka u slučajevima ranog otkrivanja i pravodobnog liječenja te unatoč suvremenim metodama liječenja, u Hrvatskoj svake godine premine više od tisuću žena koje uđu u četvrti stadij bolesti. Udruga želi poseban naglasak staviti na žene s metastatskim karcinomom i potrebu osiguranja najbolje medicinske i psihološke skrbi posebno za njih i njihove obitelji.

„Vrlo nam je važno da se žene s metastatskim karcinomom dojke ne zanemaruju jer je riječ o osobama koje su do jučer vodile svakodnevan život, sa svojim obiteljima i prijateljima. Njima treba omogućiti svaki oblik podrške, terapiju koja će što duže držati bolest pod kontrolom i omogućiti im primjerenu kvalitetu života“, istaknula je predsjednica udruge SVE za NJU Almenka Balenović, nadodavši kako je od iznimnog značaja da žene zauzmu proaktivan i odgovoran stav prema zdravlju i provode samopreglede i preventivne preglede budući da je u borbi protiv raka dojke, uz kvalitetne lijekove, najvažnije rano otkrivanje bolesti.

Vrijednost ove akcije prepoznala je i Podravka, koja je zajedno s Ivanom Dečakom snimila video za podizanje svijesti o važnosti prevencije raka dojke. Za svaki like i share videa na društvenim mrežama Podravka će donirati sredstva za edukaciju o prehrani oboljelih, stoga pozivamo građane da podijele video i pomognu proširiti svijest o važnosti prevencije raka dojke.

Uz dopuštenje: Podravka

25 godina tvrtke Anamaria

$
0
0

Tvrtka Anamarija Company svečano je obilježila svoju 25 godišnjicu postojanja i uspješnog poslovanja u prisustvu brojnih poslovnih partnera te poznatih osoba iz svijeta glazbe, filma i književnosti. Slavljenički domjenak održao se u zagrebačkom klubu Matis te okupio oko 200 uzvanika koji su se mogli prisjetiti svih najznačajnijih događanja iz bogate povijesti ove tvrtke. Ujedno, povodom obilježavanja 25 godišnjice tvrtka Anamaria Company predstavila je novu televizijsku kampanju. Slavljenički događaj otvorila je Anamaria Vučkovac, voditeljica prodaje Anamarija Company, a uzvanike je zanimljivim ulomcima iz knjige „I na početku i na kraju bijaše kava“ zabavljala naša poznata književnica Julijana Matanović.

anamaria-1

Ruža Vučkovac, direktorica tvrtke Anamarija Company, izjavila je: „ Ponosni smo što je proteklih 25 godina prepoznata kao vodeći proizvođač i distributer kave na domaćem tržištu. Ono što nam osigurava mjesto vodećeg jest znanje koje ugrađujemo u odnos s klijentima pružajući im na taj način dugoročno i pouzdano partnerstvo. Vjerujem da će naših narednih 25 godina biti još uspješnije“.

anamaria-2

Dugogodišnja prisutnost i jedno od vodećih mjesta na hrvatskom i regionalnom tržištu kave ostvareni su kroz kontinuirani rast i razvoj te širenje na međunarodno tržište. Tvrtka Anamarija Company započela je poslovanje 1991. godine kao mala obiteljska pržionica da bi danas, 25 godina kasnije, prerasla u organizaciju koja danas broji 75 stalno zaposlenih.

anamaria-3

Dosadašnji fokus Anamarije bila su domaćinstva, no s obzirom na vrlo visoku zastupljenost u tom segmentu i dugogodišnju čvrstu drugu poziciju na tržištu, planovi su usmjereni ka širenju HoReca kanala, dodatnoj ekspanziji na tržištu i potvrđivanju pozicije kao jednog od vodećih opskrbljivača kvalitetnom kavom na tržištu Republike Hrvatske. U posljednje dvije godine interni kapaciteti orijentirani su prema stranim tržištima, a osvajanje dalekih prostranstava visoko kvalitetnom kavom najbolja je potvrda da je Anamaria nakon 25 godina i skromnih početaka tvrtka svjetle sadašnjosti i još svjetlije budućnosti.

Uz dopuštenje: tbwa (sve fotografije)

I can icon kolekcija

$
0
0

Jednim potezom, casual jakna postaje večernja, elegantna kombinacija sa samo jednim rukavom.

Da putovanja mogu biti inspirativna, dokazuju mnoge priče koje su na njima započete, a potom ispisane na najljepši mogući način. Jedna od takvih nastala je na putovanju u New York, grad koji nikada ne spava, a svojim živopisnim načinom života budi maštu posjetitelja. Upravo Big Apple inspirirao je i mladu hrvatsku dizajnericu Petru Pavlic, koja je samo pet mjeseci nakon povratka iz istog, osmislila i pokrenula modni brand I CAN ICON.

i-can-icon-1

‘Modi su potrebni noviteti, a ne različite verzije već postojećeg. Zbog toga volim ovaj projekt nazvati Nova era jakni ‘ – ističe mlada i talentirana dizajnerica, koja ponosno stoji iza ovog luksuznog brenda jakni i odijela za žene.

i-can-icon-2

Jedinstveno svojstvo dizajna, ujedno i zaštitni znak ove modne linije, je zakopčavanje jakne s desne bočne strane, što donosi potpuno novi način odijevanja. Dizajn otkriva i naglašava rame; jedno od najvažnijih dijelova tijela koje pokazuje samouvjerenost i odlučnost osobe. Dodatni detalj za postizanje oštrine izgleda je ruska kragna te sposobnost da s jednim potezom casual jakna postaje večernja, elegantna kombinacija sa samo jednim rukavom, gdje se i dalje odražava odvažnost žene. Cijeli koncept osmišljen je i izveden na inovativan način, zasad jedinstven u svijetu, zbog čega dizajnerica na njega polaže sva registrirana i zaštićena prava.

i-can-icon-3

‘I CAN ICON’ žene koje se žele osjećati moćno, samouvjereno i u sebe sigurno, na web shopu www.icanicon.eu ekskluzivno mogu pronaći svoj omiljeni model jakne, kao i informacije o kolekciji i modnom brendu.

Uz dopuštenje: PR365 (sve fotografije)

Grimbergen pivo

$
0
0

Brojni poznati uživali u legendarnom samostanskom pivu.

U magičnom ambijentu omiljenog zagrebačkog kafića Velvet sinoć je održano Grimbergen druženje. Točno godinu dana nakon lansiranja na hrvatsko tržište, ljubitelji piva, među kojima su bili i poznati glumci Nataša Janjić i Miran Kurspahić, voditeljica Ivana Mišerić, chef Andrej Barbieri, chefica Priska Thuring, osnivač i direktor Yammat FM-a Alen Balen i koreografkinja Andrea Solomun okupili su se kako bi uživali u legendarnom belgijskom samostanskom pivu i pritom čuli novitete vezane uz njega, koje je posebice za ovu prigodu predstavio karizmatični voditelj s Yammat FM-a i pivski sommelier Milan Peh. Mnogobrojni posjetitelji su, pored tri različita pikantno – voćna okusa Grimbergen piva, imali priliku isprobati slasne slane i slatke kreacije proizašle iz kreativne kuhinje Velveta. Za odličnu atmosferu pobrinula se DJ-ica Ivona Kovačević.

grimbergen-1

Premda na hrvatskom tržištu postoji tek godinu dana, Grimbergen je uspio osvojiti srca brojnih pivoljubaca, ponajprije zahvaljujući svojoj izvanrednoj aromi, koja nastaje korištenjem posebnog i jedinstvenog Grimbergen kvasca. Svako Grimbergen pivo ima vlastiti jedinstveni okus i karakter po kojima se ističe među ostalim samostanskim pivima. Tako je Double – ambree tamnije boje i slatko-kiselog okusa karamele i sušenih šljiva, nastalo dvostrukom fermentacijom hmelja i slada, Blonde je pitko svijetlo ale pivo s okusima zrelog žutog voća i pikantnim notama klinčića, a Blanche – weiss pivo belgijskog stila i tradicije, svijetložutih tonova, glatke kremaste pjene i osvježavajućeg okusa žutog voća, limuna i klinčića.

grimbergen-2

Njegova proizvodnja započela je prije gotovo 900 godina u drevnoj belgijskoj opatiji u Grimbergenu, gdje se tajni recept čuvao desetljećima, a priliku da kušaju ovo jedinstveno pivo imali su samo hodočasnici i posjetitelji samostana. Belgijski samostan Grimbergen osnovan je 1128. godine i od tada je uništen triput u velikim požarima. Nakon svakog požara, samostan je ponovo izgrađen, a redovnici iz Grimberga odabrali su simbol feniksa kao znak trajnog preporoda i ponovnog stvaranja. Grimbergen je zato i danas autentično i unikatno pivo prepuno neočekivanih okusa i složenih aroma spravljenih po stoljetnoj recepturi.

grimbergen-3

Uz dopuštenje: PR365 (sve fotografije)

Do glatke i svilenkaste kože u nekoliko poteza

$
0
0

Topla dekica, omiljena knjiga i vrući napitak idealni su saveznici u ovim hladnim danima. Iako je topli zrak u dnevnoj sobi ugodan tijekom niskih temperatura, nije idealan za kožu. Osim toplog zraka, koži ne odgovara niti toplija odjeća jer joj ne omogućava da “diše” što dovodi do toga da se remeti njezin metabolizam koji ne proizvodi dovoljno hidratantnih tvari ili pak lipida. Tijekom zime, upravo isušivanje kože uzrokuje zatezanje, pojavu crvenila i sitnih bora te gubitak vlažnosti.

Kako biste pružili koži bogatu kraljevsku njegu kakvu i zaslužuje, odvojite nekoliko trenutaka za sebe. Zahvaljujući hidratantnim sastojcima s dubinskim djelovanjem i bademovom ulju s umirujućim svojstvima, NIVEA mlijeko za tijelo pretvara suhu kožu u svilenkasto meku te joj pružaju pouzdanu hidrataciju. Za najbolje rezultate nanesite ga ujutro i prije spavanja, prije nego se odjenete. Redovito korištenje NIVEA mlijeka za tijelo povećava se razina vlažnosti kože, njezina mekoća i prirodni zaštitni sloj.

nivea-body-milk-2 nivea-body-milk-1

Nakon što ste koži priuštili bogatu i hidratantnu njegu izvana, pružite joj i najbolju njegu iznutra. Pravilna i zdrava prehrana osigurat će vam dovoljno energije tijekom dana te istovremeno pozitivno djelovati na vašu kožu. Orašasti plodovi poput badema sadrže esencijalne masne kiseline i antioksidanse koji pomažu u održavanju zdrave i blistave kože, poboljšavaju profil lipida koji su zaslužni za održavanje vlažnosti kože, a s druge strane djeluju na apetit. Odaberite kombinaciju koja vama najviše odgovara i u samo nekoliko koraka uživajte u svilenkastoj koži čak i zimi.

Uz dopuštenje: Dialog komunikacije (sve fotografije)


Najmedenija kolekcija ove jeseni

$
0
0

Rêve de Miel® Ultrahranjivi balzam za usne.

Stvoren prije 22 godine, Rêve de Miel® Ultra-hranjivi balzam za usne danas je apsolutni NUXE best-seller. Svake godine, ovaj nezaobilazni proizvod za njegu usana privlači sve veći broj korisnika sa suhim i oštećenim usnama, koji traže iznimno hranjivi i obnavljajući proizvod gurmanskog okusa.

Kao čista medena delikatesa, ovaj je ultra-hranjivi balzam najbolji saveznik za prekrasne usne zahvaljujući svojim darežljivim aktivnim sastojcima (med bagrema, shea maslac, esencijalno ulje grejpa i dragocjena biljna ulja).

Njegov ekskluzivni spoj dokazano hrani, obnavlja, omekšava i štiti usne, isušene i oštećene uslijed agresivnih vanjskih čimbenika, a svoju je učinkovitost dokazao i u ekstremnim vremenskim uvjetima u Kanadi.

Uroniti prst u ovu kultnu teglicu i osjetiti njegovu ultra-slasnu teksturu pruža jedinstven osjećaj, uz božansko medeni okus kada ga nanesete na usne.

Što kažu obožavateljice ovog kultnog balzama za usne?
Rêve de Miel® Ultrahranjivi balzam za usne našao je put do srca i torbica brojnih korisnica diljem svijeta, koje za njega kažu sljedeće:

nuxe-rdm-1

“Nikad ne napuštam kuću bez ovog balzama. Imam jedan u stolu na poslu i jedan u svojoj torbi. Jedan od njih mi je uvijek pri ruci kako bih trenutno nahranila svoje usne kad god osjećam da su suhe, ili da im podarim prirodan, blistav izgled prije sastanka.”

“Ovaj balzam je moj nezaobilazni pratitelj na skijanju. Nakon cijelog dana na planini, nanesem debeli sloj balzama na usne kao masku, i ostavim ga cijelu noć, a ujutro se probudim s mekim, obnovljenim usnama.”

“Umjesto da ga koristim na usnama, ovaj balzam mi se pokazao savršen kao pomoć prilikom manikure. Prvo ga nježno ugrijem među prstima, a zatim ga razmažem oko noktiju kako bih omekšala kutikule i nahranila nokte.”

Stigla je nova, ‘pop art’ limitirana kolekcija
Rêve de Miel® Ultrahranjivi balzam za usne ove godine dolazi u 3 nova limitirana izdanja.

Njegovo pakiranje oslikano je motivima usana te grafikama u živopisnim bojama koje daju pravi ‘pop art’ izgled ovoj kultnoj teglici. Ovogodišnja MUST HAVE izdanja originalne formule balzama bez boje, dostupna su u 3 neodoljive varijante pakiranja za uvijek prekrasne usne: ROCK ljubičasto, GLAM ružičasto te NATURAL zeleno.

Uz dopuštenje: Sabex (sve fotografije)

Svečana premijera Inferna

$
0
0

Nakon „Da Vincijeva koda“ i „Anđela i demona“ konačno nam je stigao treći nastavak filmskog serijala o legendarnom tumaču simbola – Robertu Langdonu!

Niti loše vrijeme kojeg je pratila cjelodnevna kiša, niti nogometna Liga prvaka sinoć nisu spriječili zagrepčane u pohodu na kino Cineplexx City Center one East gdje se održala svečana hrvatska premijera filmskog hita INFERNO! Najveća dvorana kina Cineplexx bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, a gužva na crvenom tepihu počela se stvarati čak 45 minuta prije početka projekcije.

Celzijus Hoyka

Prvim gledateljima ove nadolazeće box-office uspješnice koja sa službenom kino distribucijom u hrvatskim kinima započinje od sutra, 20. listopada pridružile su se i brojne poznate osobe iz našeg javnog života među kojima izdvajamo Nives Celzijus, Nevena Ciganovića, Uršulu Tolj, Snježanu Mehun, Suzy Josipović Redžepagić, Lanu Zrnić, Olju Vori, Igora Vorija, Damira Hoyku, Antoniju Mandić, Editu Misirić, Žanamari Perčić i Sandija Cenova. Sudeći prema prvim reakcijama gledatelja nakon premijere, film INFERNO svojom je kvalitetom nadmašio prethodnika i nesumnjivo je da će pobuditi zanimanje kod širokog dijela publike.

Podsjetimo, Inferno je filmska adaptacija istoimenog svjetski poznatog bestselera uglednog autora Dana Browna, a radi se o trećem po redu filmu o najpoznatijem tumaču simbola na svijetu – Robertu Langdonu. Kao i u prethodna dva nastavka („Da Vincijev kod“ i „Anđeli i demoni“) i u ovome glavnu ulogu tumači dvostruki oskarovac Tom Hanks, a režije se prihvatio također dvostruki oskarovac Ron Howard. U ostalim ulogama pojavljuju se Felicity Jones, Omar Sy, Irrfan Khan i mnogi drugi.

Avanturistčki spektakl Inferno u domaća kina stiže sutra, 20. listopada!

Uz dopuštenje: Continental film (sve fotografije)

Jesenski jelovnik suvremenoga zagrebačkog bistroa

$
0
0

Jesenski jelovnik suvremenoga zagrebačkog bistroa uspješno spaja domaću i svjetsku kuhinju. Vrh ponude čine odresci te teriyaki losos. Chéfica kuhinje Nataša Petković osmislila je i deserte bez brašna

Louie Café & Kitchen
za jesen je pripremio nekoliko noviteta. Zbog sve većeg broja posjetitelja restoran, otvoren prije pola godine kraj Centra Kaptol na Novoj Vesi u Zagrebu, dodatno je proširen, pripremljen je posve novi jelovnik i osmišljene su posebne promocije vina.
Jelovnik uspješno spaja domaću i svjetsku kuhinju, a na njemu će nešto po svojoj mjeri naći kako oni konzervativnijeg ukusa, tako i gurmani avanturisti.

louie-1

„Pri osmišljavanju jesenskog menúa nismo se htjeli ograničiti domaćom kuhinjom. Istraživali smo, među ostalim, talijansku, francusku i japansku kuhinju kako bismo njihova slavna jela prilagodili našem nepcu“, kazala je chéfica kuhinje Nataša Petković.

Među najzanimljivijim su jelima carpaccio od cikle s dimljenom ribom i teriyaki losos na hrskavom povrću. Za ljubitelje vrhunskog mesa pomno je osmišljena ponuda odrezaka. Sva se tjestenina ručno spravlja u kuhinji restorana. Kako Louie prati i što od svježih namirnica nudi obližnji Dolac, na jesenskom su jelovniku svoje mjesto našli i domaći gnocchi od bundeve sa šumskim gljivama i tartufatom. Od jela sa zagrebačkim „štihom“ tu je okrepljujući ajngemahtec.

louie-2

„I pri izboru posladaka osluškivali smo kako gastronomske trendove, tako i ukus naših gostiju. Moja su preporuka smokve u prošeku s mousseom od mascarponea, čokoladna torta bez brašna te starinska kalabrijska torta, također bez brašna“, ističe chéfica kuhinje Nataša Petković.

S dužnom se pažnjom pristupilo i vinskoj karti, pa se na njoj pored vina najslavnijih hrvatskih proizvođača nalaze i ona čije vrijeme tek dolazi. Kako bi Zagrepčani i njihovi gosti što bolje upoznali hrvatsku enološku ponudu, u restoranu se kontinuirano održavaju promocije zahvaljujući kojima se vino na čaše može naručiti po povoljnim cijenama. Ponuda restorana obuhvaća i koktele te velik izbor konjaka i viskija.

louie-3

Budući da je riječ o bistrou koji diše u ritmu grada, mnogi tamo dan započinju doručkom i kavom.
Uređenje interijera posve je stavljeno u službu ponude. Minimalizam temeljen na industrijskom dizajnu najbolja je podloga za isticanje onoga što je na tanjuru. Točku na „i“ prostoru daju šarmantni purgerski detalji.

Uz dopuštenje: Prorsus komunikacije (sve fotografije)

Sedam stvari koje ne smijete napraviti u Berlinu

$
0
0

Berlin je grad vječne promjene, burne prošlosti te nezasitne žudnje za odvažnom arhitekturom, umjetnošću i glazbom. Otvorenost prema inovacijama čini ga pulsirajućim vrelom energije i jedinstvenim gradom u Njemačkoj. Kad je riječ o muzejima i umjetnosti, Berlin je vodeća svjetska metropola, a ne zaostaje niti raznovrsnošću kulinarskih iznenađenja te brojnim mogućnostima zabave. U srcu vječno mladi grad idealno je odredište za sve koji se takvima i osjećaju bez obzira na godine.

berlin-12 berlin-09

Potrošiti svo vrijeme na muzeje, a ne posjetiti galeriju na otvorenom

Na dijelu zida koji simbolizira Hladni rat danas stoji East side gallery, jedan od najvećih poligona konceptualnih umjetnika iz cijelog svijeta. Vizualno svjedočanstvo sreće i oslobođenja eruptiralo je 1990. Tada je sto i jedan grafit osvanuo na preostalih 1,3 kilometara zida kako bi se odala počast slobodi, humanosti i padu Željezne zavjese. Najmanje 136 ljudi poginulo je u pokušaju da prijeđu zid. Neke su ubili graničari Istočne Njemačke, drugi su se utopili u obližnjoj rijeci Spree. Više od tri milijuna turista godišnje dolazi u jugoistočni dio grada razgledati kultnu galeriju na otvorenom. Najpoznatija je po slici Moj Bože, pomozi mi prevladati ovu smrtonosnu ljubav, ruskog slikara Dmitrija Vrubela, odnosno slavnom prikazu poljupca Ericha Honeckera i Leonida Brežnjeva, tadašnjih političkih vođa Istočne Njemačke i SSSR-Poljupci socijalističkih lidera nisu bili neuobičajeni, ali njih dvojica su ipak pokazali malo više entuzijazma od ostalih komunističkih diktatora. Slavan je i crtež trabanta koji probija zid. Tu su i brojna druga djela koja će vas natjerati da se zamislite ili dobro nasmijati.

berlin-10 berlin-13

Doći u Zoološki vrt oko tri sata poslijepodne

Ovaj ‘Metuzalem’ najstariji je zoološki vrt u Njemačkoj. Vrata je otvorio još 1844. godine, a toliko je velik da je za razgledavanje potrebno oko četiri sata – neki kažu i šest. Jednako fascinantan djeci i odraslima, zoološki vrt dom je 14.000 životinja iz cijelog svijeta. Otvoren je tijekom cijele godine, čak i na Božić, ali vrijeme zatvaranja ovisi o sezoni. Valja imati na umu da se karte mogu kupiti najkasnije sat vremena prije zatvaranja, ali to je dovoljno tek da vidite slonove i žirafe na ulazu. Berlinski zoološki vrt nudi brojne atrakcije, od bazena s nilskim konjima do jednog od najvećih akvarija u Europi. Tamo plivaju morski psi, pirane i hipnotizirajuće šarene ribice s koraljnih grebena, a bojama ne zaostaje niti ptičja ‘avijacija’. Na internetskoj stranici zoološkog vrta možete provjeriti vrijeme hranjenja životinja pa organizirajte obilazak tako da ne propustite simpatično geganje gorila do omiljenih poslastica. Nakon upoznavanja sa životinjskim svijetom, osvježite znanje iz lektire i prošećite do jedne od najpoznatijih berlinskih stanica. Bahnhof Zoo bila je glavna stanica nekadašnjeg Zapadnog Berlina. Tamo je Christiane F. visila s ostalom djecom kolodvora Zoo. Kultno mjesto poslužilo je i kao inspiracija bendu U2 za pjesmu Zoo Station, a Scorpionsima za The Zoo.

berlin-01

berlin-05

berlin-11

Slijepo slijediti savjete iz vodiča

Vrzmanje Berlinom je poput igre otkrivanja neobičnih bisera arhitekture koji iskaču tamo gdje ih najmanje očekujte, kafića u koje su zalazile zvijezde poput Davida Bowieja ili kanua na ulici u kojima se može pojesti kanadska pizza. Neobična pizzerija Ron Telesky nalazi se u čuvenoj hipsterskoj četvrti Kreuzberg. Pitate li se zašto bi itko jeo kanadsku pizzu u Berlinu, odgovor je u nadjevima. Kandirani orah, umak od fete ili mango neki su od primjera koji škakljaju maštu. Osim krava koje hodaju po zgradi nema puno razloga za smucanje tihom ulicom Dietrich-Bonhoeffer u Prenzlauerbergu, no prizor je vrijedan izleta. Povratak krava instalacija je Sergeja Dotta, velikog obožavatelja pop-arta.

berlin-07

berlin-02

Propustiti ispitivanje Sasija

Kao i sjediti u zatvoru, družiti se s Marxom, Engelsom i Lenjinom, sjesti u trabanta ili gledati propagandne poruke na starom televizoru. Muzej DDR-a posjetiteljima nudi uvid u život pod komunističkom diktaturom na interaktivan način. Šetajući se kroz prošlost možete izvući maketu berlinskog zida iz ladice (i uvjeriti se zašto je bilo tako teško pobjeći s istočne strane na zapadnu), poslušati glazbu koja se slušala u Njemačkoj Demokratskoj Republici ili zaviriti u ormarić tipičnog inžinjera ili medicinske sestre. Ne samo da je dozvoljeno dirati i izvlačiti sve što je izloženo, nego je to i jedini način da dobro proučite sve predmete. U sobi za ispitivanje možete dobiti uvid kako su se osjećali politički neprijatelji ili sjesti za radni stol s touch screenom i premještati uredski pribor kako biste doznali više o tadašnjoj politici. Novost u stalnom postavu je odjel koji oslikava svakodnevicu u depresivnim istočnonjemačkim neboderima, odnosno vjerna replika tadašnjih stanova.

berlin-04 berlin-08

Naručiti srednje ljutu hranu u korejskom restoranu

(osim ako to zbilja ne možete podnijeti)
Nigdje u Njemačkoj nema toliko raznovrsnih restorana kao u Berlinu. Ovdje možete pojesti vrhunski sushi, azijski hamburger s wagyu i kobe govedinom, naručiti korejsku hranu i proplakati od ljutine, kušati brazilske palačinke od tapioke ili guštati u kebabu boljem od originala. Bilo da poželite ostaviti stotinjak eura u restoranima ovjenčanima Michelinovim zvjezdicama ili izbrojiti kovanice za kobasicu s curryjem – sigurno je da nećete ostati gladni. Berlin, kojeg nazivaju i europskim New Yorkom, postao je dom imigranata iz cijelog svijeta. Rezultat je gastronomski melting pot restorana koji su zadržali originalne okuse zemlje iz koje potječu – i nisu ih nužno prilagodili okusnim pupoljcima Europljana.

berlin-03

Vježbati scene iz „Mamurluka“

Njemačka prijestolnica noćnog života ne ostavlja ravnodušnima niti okorjele ovisnike o izlascima. Od vrhunskog jazza do klubova u kojima se partija kao da devedesete nikada nisu prošle, kolijevka tehna nema milosti za one koji se odluče prepustiti čarima zabave. U Berlinu je potpuno uobičajeno piti na cesti u pauzi za ručak (pa makar i u odijelu) ili kratiti vožnju pivom u podzemnoj željeznici. Barovi u kojima se toči absinthe poput primjerice Druida u Prenzlauer Bergu omiljeno su odredište mladih. Neiskusniji bi trebali pripaziti na vrtoglave postotke alkohola i thujone-a (psihoaktivnog sastojka) kako im večer ne bi prerano završila. U blizini je i Kulturbrauerei – kompleks od dvadesetak zgrada s velikim dvorištem koji živi noću i danju. Na mjestu nekadašnje pivovare iz 19. stoljeća organiziraju se koncerti, partiji, ali i i kulinarska te umjetnička zbivanja. Među kultnim klubovima je i Kit-Kat, koji je u vodičima često pod kategorijom ‘posebni interesi’. Ovisno o danu mijenja lica od Dj-inga pa sve do fetish partijanja. Na popisu popularnih klubova koje vrijedi posjetiti su i Suß war Gestern, Tresor, Cookies i Trust.

berlin-06

Glupirati se na židovskom groblju

Iako je arhitekt Peter Eisenman želio potaknuti osjećaj tuge i dezorjentiranosti, šetnja labirintom kamenih blokova ne izaziva kod svih posjetitelja jednako stahopoštovanje. Berlinčani muku muče s vandalima koji za sobom ostavljaju prazne boce, a strašno im idu na živce i turisti koji posjet spomeniku doživljavaju kao zabavni park. Memorijal se sastoji od 2711 betonskih ploča različitih veličina, bez imena i datuma upisanih na njima. Sagrađen je u spomen na Židove ubijene u Drugom svjetskom ratu, a izgradnja je trajala gotovo 13 godina. Izložbeni i nastavni prostor smješteni su ispod 19 tisuća četvornih metara velikog spomenika, nedaleko od Brandenburških vrata i bunkera u kojem je Hitler počinio samoubojstvo s Evom Braun.

Tekst i fotografije: Patricija Hut

Spriječite bolesti prirodnim napitcima

$
0
0

Smoothie ili cijeđeni sok? Ma što god izabrali, na odličnom ste putu da obranite organizam od raznoraznih kroničnih bolesti. Posebno ako živite brzim ritmom koji dodatno slabi naš organizam ili jednostavno ne volite jesti voće i povrće u značajnijim količinama. Poznati nutricionist Nenad Bratković otkriva vam zašto su prirodni sokovi toliko dobri i kako ih što češće možete koristiti u svakodnevnom životu.

Prirodni sokovi vam štede energiju

Tajna sokova jest u tome što organizmu osiguravaju puno više hranjivih tvari nego je to slučaj s unosom voća i povrća u krutom obliku. Osim toga, sok se u tijelu apsorbira u roku od 15 minuta, dok se kruta hrana probavlja satima i troši tjelesnu energiju. Upravo se zato kod teških bolesti preporučuje konzumacija sokova jer se štedi energija potrebna za iscijeljenje.

Bolji rad mozga i hidratizacija tijela

Prirodni šećer iz voća daje nam energiju koja je bitna za rad moždanih stanica, mišića i svih naših organa. Također, vitamini C, B, K i karoten su idealni za jačanje imuniteta. Naposljetku, sokovi iz voća i povrća se lako apsorbiraju u našem tijelu te hidratiziraju naše tijelo.

Vlakna za zdravlje i mršavljenje

Vlakna su neprobavljivi dijelovi biljne hrane koji sadrže dvije glavne komponente – topivu i netopivu. Obje vrste pomažu zdravlju našeg organizma, pa čak i prilikom reguliranja tjelesne težine. Topiva vlakna se u crijevima fermentiraju u plinove i kao produkti nastaju spojevi koji mogu djelovati kao prebiotici, dok netopiva vlakna pomažu da imate redovitu stolicu i mogu prevenirati probavne bolesti poput divertikuloze.

Naposljetku, ove su činjenice i više nego dovoljan razlog zašto Svjetska zdravstvena organizacija savjetuje da dnevno unesemo 25 do 30 grama vlakana u naš organizam.

Sami pripremite zdrave sokove

Postoje dvije vrste sokovnika koji vam u tome mogu pomoći. Ako ste u dinamičnom ritmu, a ipak se želite zdravije hraniti, za vas su centrifugalni sokovnici. Ovi su sokovnici iznimno brzi i snažni te mogu iscijediti velike količine soka u jednome potezu. Odlični su za tvrđe voće ili korijenje iz kojih dobivate bistar i osvježavajući sok čija je količina dovoljna za cijelu obitelj. Ako vam se sviđa ovaj opis, za vas je idealan kuhinjski pratitelj Philips Avance Collection centrifugalni sokovnik.
S druge strane, tu su sokovnici s hladnom prešom, među kojima je i Philips Avance Collection sokovnik s hladnom prešom. Metoda sporog prešanja soka održava sve hranjive nutritijente i maksimalno iskorištava sok iz pulpe. Ovakav je sokovnik idealan ako, uz standardno voće i povrće, želite iskoristiti i lisnato zeleno povrće čiji će najbolji sastojci završiti u vašoj čaši. U ovaj sokovnik možete ubaciti i određene vrste orašastih plodova, poput badema za pripremu bademovog mlijeka. Uz ovakav sokovnik dobivate gusti sok fine teksture koji se ne raslojava i ne oksidira tako brzo.

Kako dobiti najviše nutritivnih sastojaka?

Količina vitamina u soku je ista i uz centrifugalni i uz sokovnik s hladnom prešom, samo što sokovnici s hladnom prešom osiguravaju više dijetalnih vlakana od centrifugalnih. Najveća je razlika u tome što sokovnici s hladnom prešom osiguravaju najveću raznolikost namirnica koje upotrebljavate za sok – od lisnatog povrća do orašastih plodova.

Uz sokove, birajte i smoothie

Ako, pak, volite gušće varijante, poput smoothieja ili hladnih juha, blender je uvijek dobra opcija. PhilipsAvance Collection blender dolazi uz inovativnu ProBlend tehonologiju za miksanje voća, rezanje povrća i drobljenje leda na najefikasniji način.

Viewing all 12250 articles
Browse latest View live