Quantcast
Channel: Wish
Viewing all 12213 articles
Browse latest View live

Koncert Joyce Jonathan obilježit će dugo toplo ljeto u Zagrebu

$
0
0

Povodom francuskog predsjedanja Europskom unijom i Praznika glazbe, u sklopu festivala Zagreb Classic, 26. lipnja 2022. u 21h na Tomislavovom trgu u Zagrebu održati će se sjajan koncert za pamćenje.
Lijepo je znati da je ulaz slobodan! Dođte i uživajte u bogatoj glazbenoj izvedbi francuske kantautorice Joyce Jonathan.

Za obilježavanje zatvaranja francuskog predsjedanja Europskom unijom, Francuski institut u Hrvatskoj, u suradnji s
Turističkom zajednicom grada Zagreba, poziva francusku kantautoricu Joyce Jonathan koja će za tu priliku predstaviti
pjesme sa svojeg posljednjeg albuma “Les p’tites jolies choses”, uz prve pjesme koje su je učinile poznatom u Francuskoj i svijetu.

festivala Zagreb Classic, 26. lipnja 2022. Joyce Jonathan

Joyce Jonathan pijanistica je od djetinjstva

Karijeru je započela 2010. godine, osvojivši NRJ Music Awards za frankofonsko otkriće godine u dobi od samo 21 godine. Njezin drugi album, “Caractère”, postao je zlatan u nekoliko tjedana.

Joyce Jonathan zagreb lipanj 2022

Njezin 5. album “Les p’tites jolies choses”, objavljen 11. ožujka ove godine, dolazi u dva dijela: 12 pop-folk pjesama u skladu s njezinim prethodnim pločama i 6 koautorskih pjesama u jazz stilu, nastalih u suradnji s Ibrahimom Maaloufom.

Uz dopuštenje: Francuski institut u Hrvatskoj
Fotografije: copyright: © Pierre et Florent


TOP 5 filmova koji će nas odmah uljuljati u ljetnu vibru

$
0
0

Ljeto nam se napokon približava, a stižu i sjajni filmovi koji će nas uvesti u malo opuštenije vrijeme u godini!

Donosimo vam listu TOP 5 filmova koji će nas uljuljati u onu savršenu ljetnu vibru – oni su lagani, lepršavi, romantični, topli i veseli. Uživajte u ljetnom raspoloženju uz najbolje filmove.

film Love is a Piece of Cake

Film Slatka romansa (Love is a Piece of Cake), 2020.

Jesse Dale dolazi iz obitelji pekara i voli svoju slastičarnicu više od svega na svijetu. No graditelji stambenih naselja prijete da će kupiti zgradu u kojoj se nalazi njezina slastičarnica i prisiliti je da iziđe iz izgrade. Jesse čini sve kako bi spasila slastičarnicu, a u isto vrijeme događa joj se romansa s bratom njezina klijenta…

Glumačka postava: Lindsey Gort, Greyston Holt, Julia Benson

film Just for the summer

Film Ljetna ljubav (Just for the Summer), 2020.

Učiteljica engleskog Penelope Campbell voli svoje godišnje ljetne praznike provoditi u posjetu svojoj baki Dot, unatoč Dotinim stalnim pokušajima da je spoji sa svakim muškarcem u gradu. Ovog ljeta tamo sretne Jasona Humphreyja, svog dragog iz djetinjstva, koji je i dalje zgodan i šarmantan. Shvate kako Jasonova baka Sophie radi isto što i Dot, pokušava mu pronaći curu. Kako bi izbjegli napore svojih baka, sklapaju pakt pretvarajući se da su cura i dečko.

Glumačka postava: Brant Daugherty, Hayley Sales, Linda Darlow

film Love at sunset terrace

Film Romantični odmor (Love at Sunset Terrace), 2020.

Divan romantični film Love at Sunset Terrace vrti se oko Sophie koja je iscrpljena marketinškim poslom. Kako bi se malo odmorila, Sophie iznajmljuje Airbnb od oca udovca i njegove kćeri. Međutim, njegova kći želi da se njezin otac još jedanput zaljubi, pri čemu je usmjerena upravo na Sophie…

Glumačka postava: Ellen Woglom, Carlo Marks, Erica Tremblay

film Love Stories in Sunflower Valley

Film Ljubavne priče iz Doline suncokreta (Love Stories in Sunflower Valley), 2021.

Love Stories in Sunflower Valley topao je i romantičan film koji u središtu radnje ima mnoge ljubavne priče. Pratimo Kate koja radi u novinama u Seattleu, a njezin novi zadatak vodi je natrag u rodni grad Sunflower Valley. S njom dolazi njezin zgodni kolega, a skupa će otkriti niz toplih ljubavnih priča o lokalnim građanima.

Glumačka postava: Marcus Rosner, Erin Cahill, Colleen Wheeler

film Bad Date Chronicles

Film Kronika o lošim spojevima (Bad Date Chronicles), 2017.

Zanimljiv ljetni film Bad Date Chronicles vrti se oko mlade djevojke Leigh, koja vodi blog. Naime, Leigh vodi mrežnu stranicu “Bad Date Chronicles” koja ljudima omogućuje anonimno objavljivanje užasnih iskustava sa spojevima. Kada suparnički bloger Conner postane tema jedne od njezinih objava, dogovore se izlaziti jedno s drugim kako bi vidjeli tko je „loš spoj“.

Glumačka postava: Merritt Patterson, Justin Kelly, Lanie McAuley

Već od lipnja uđite u ljetnu vibru i uživajte u divnim filmovima samo na Pickbox NOW!

Više informacija na pickbox.hr

Crossica za sve – Yaris je uvijek korak ispred

$
0
0

Kad se kreće na putovanje sreća je glavni pokretač najboljih emocija, a još kad znate da idete s Toyotinim autom iz kojeg ćete svijet gledati „odozgora“ :) perspektiva pokreta je još snažnija.

Odlučili smo ići u Nin, predivni kraljevski grad koji se probudio po pitanju gastronomije i tako vodeći se ponudom morskih šparoga, mesnog tradicionalnog zalogaja šokola te cvijetom soli iz Solane Nin i domaćim vinom znali smo unaprijed da ćemo trebati na povratku imati podosta mjesta za sve delicije koje ćemo željeti ponijeti sa sobom, kako bi fini okusi ninske kuhinje još malo bili s nama.

cross yaris toyota

Yaris Cross po tom nas je pitanju oduševio, jer to je auto za mladu generaciju koja traži više od običnog gradskog automobila, ali i auto za modernu obitelj s djecom koja možda ima i obožavanog kućnog ljubimca. Jer u Yaris cross stanu svi i to jako komotno.
Naime, nije problem složiti u njega, osim prtljage i šator i bicikle za boravak i avanturu u prirodi. Važno je istaknuti da je zapremina prtljažnika 397 litara, a spustite li zadnja sjedišta možete dobiti prostor volumena čak 1097 litara.

toyota cross yaris na cesti

KREĆEMO NA PUTOVANJE U YARIS CROSSU
U povišenom položaju i sjajnu dodatnu opremu, koja osigurava komforno putovanje, sretni smo krenuli put mora. Čim se sjednete u Yaris cross samopouzdanje se digne višu razinu, a paljenje ugodno bučnog motora zove na vožnju u kojoj se zasigurno uživa.

Vožnja po gradskim ulicama i po otvorenoj cesti sjajna je uz novi HD ekran odnosno Toyota Smart Connect koja je povezana s navigacijom putem oblaka sa svim potrebnim obavijestima o stanju na cestama i to u realnom vremenu, a bežična integracija pametnog telefona već je odavno standardna oprema Toyotinih automobila. Inteligentni prilagodljivi tempomat osigurava Vam ugodnu vožnju kada želite voziti nešto opuštenije.

toyota yaris cross nin

Zgodno je znati, odnosno Yaris cross ima od dodatne opreme sustav pametnog ulaska i pokretanja što je sjajno kad su vam u rukama bezbrojne vrećice, mobitel, a daljinski je negdje duboko, duboko u našoj torbici ili ruksaku
Doticanjem kvake automobila vrata se ostvaraju po sistemu „Sezame otvori se“  i možete odmah sjesti, pritisnuti gumb pametnog paljenja i krenuti željenim smjerom.

U svakom slučaju u Yarisu Cross automobilu, sigurnost, udobnost i kontrola vožnje uvijek su vam nadohvat ruke.
Oduševljava i paket sigurnosne opreme koji podrazumijeva radarski tempomat, predsudarnu zaštitu, upozorenje za nenamjerno prestrojavanje, čitanje prometnih znakova te automatska duga svjetla.

Mali SUV logična je ekstenzija iznimno popularnog gradskog modela automobila Yaris, a osim benzinskog modela, kojeg smo mi vozili, nudi se i uz hibridnoj varijanti. Yaris cross odlikuje iznimna praktičnost i kompaktnost gradskog automobila, ali ima i sve karakteristike robusnosti i izgled ozbiljnijeg sportskog terenca.

toyota cross yaris benzinac

A kad spomenemo Program jamstva Toyota Relax on naprosto oduševljava, jer je Toyota jamči kvalitetu čak 10 godina ili prijeđenih 185 000 kilometara. Ha, što kažete? Osim zaključka da je i ovo jedan od važnih čimbenika pri odluci za ovaj konceptualno izvrsno izveden automobil na svim razinama.

Sklad i harmonija vanjskog izgleda i unutrašnjosti jednostavno čine poželjan auto nove generacije.

KARAKTERISTIKE I DETALJI MALOG DIVA YARIS CROSS-a
Vrsta motora: benzinski
Motor – 1,5 VVT-IW
Mjenjač: 6 stupnjeva
Pogon: pogon X 4
CO2 emisija, mješovita vožnja WLTP (g/km) 135 g/km
Broj cilindara: 3
Maksimalna snaga (KS)125 ks
Maksimalni okretni moment 153/4800-5000 Nm/o/min
Ukupna bruto masa vozila (kg)1640 kg
Duljina: 4180 mm
Širina: 1765 mm
Visina: 1595 mm
Preklopna stražnja sjedala, djeljiva 60:40
Međuosovinski razmak: 2560 mm
Terenska vožnja: Minimalna udaljenost od tla tijekom vožnje 170 mm
Maksimalna brzina (km/h)180 km/h
Ubrzanje 0-100 km/h11.7 sekunde
Euro NCAP ocjena: 5

Ana Rucner održala je nikad spektakularniji „Pozdrav Ljetu“ na dubrovačkom Srđu

$
0
0

U prepunom amfiteatru na Srđu Ana Rucner i Policijska klapa Sv. Mihovil priredili su glazbenu poslasticu te pozdravili prvi dan ljeta, ali i Svjetski dan glazbe.

Točno u pet ujutro u amfiteatru Excelsa Nekretnina na Srđu, započeo je tradicionalni, 12. po redu, „Pozdrav Ljetu“ u režiji Ane Rucner.

Ani se ovoga puta na pozornici pridružila Policijska klapa sv. Mihovil te su zajedničkim snagama i vrhunskim spojem violončela i klapskog pjevanja na veličanstven način pozdravili prvi dan ljeta, ali i Svjetski dan glazbe. Nikad posebniji „Pozdrav Ljetu“ pratila je i hvalevrijedna poruka simbolično prikazana u violončelu na kojem je Ana Rucner svirala.

Ana Rucner & Klapa sveti Mihovil 1

Naime, poznata violončelistica postala je promotorica nacionalne kampanje MUP-a pod nazivom „Manje oružja, manje tragedija“, a violončelo, koje je u trajnom vlasništvu MUP-a, izrađeno je od dijelova dobrovoljno predanog oružja građana. Kao fenomenalna uvertira današnjem koncertu, sinoć je u Kneževom dvoru održana premijera filma „Od strahote do ljepote“, koji prikazuje nastanak glazbala od dijelova dragovoljno predanog oružja građana.

Večer je bila obogaćena glazbenim nastupom Ane Rucner i Policijske klape Sv. Mihovil, ali i emotivnim dramskim nastupom akademske umjetnice Perice Martinović. Na obje svečanosti, Ana Rucner nosila je specijalno izrađene kreacije bosanskohercegovačke dizajnerice Belme Tvico.

Ana Rucner & Klapa sveti Mihovil 2

Ana Rucner nije sakrivala svoje oduševljenje koncertom: „Uživala sam muzicirati s Policijskom klapom Sv. Mihovil. Beskrajno sam sretna i zahvalna na današnjem koncertu „Pozdrav Ljetu“ koji sam doživjela kao najposebniji od svih dosadašnjih u ovom čarobnom amfiteatru Excelsa Nekretnina na Srđu“.

Također, istaknula je važnost i čast zbog uloge promotorice kampanje „Manje oružja, manje tragedija“: „Zahvalna sam MUP-u na ukazanom povjerenju da mi ustupe na korištenje violončelo nastalo od dragovoljno predanog oružja građana s kojim ću i nadalje kao promotor kampanje „Manje oružja, manje tragedija“ nastaviti promovirati ovaj hvalevrijedan projekt.“

Ana Rucner & Klapa sveti Mihovil 4

Ministarstvo unutarnjih poslova u kontinuitetu provodi kampanju Manje oružja manje tragedija još od 2007. godine, s ciljem senzibilizacije javnosti i poticanja građana da bez straha od sankcija dragovoljno predaju ilegalno oružje policiji. „Republika Hrvatska je sigurna zemlja i želimo da tako i ostane. Dostupnost ilegalnog oružja povećava opasnost da lakše prekršajno ili kazneno djelo preraste u teže.“ – ističe MUP te izražava iznimno zadovoljstvo zbog suradnje s Anom Rucner.

Ana Rucner najavljuje nastavak projekta „Pozdrav Ljetu“, ali od sljedeće godine na drugoj lokaciji: „Nakon 12 godina prekrasnog druženja s Dubrovkinjama i Dubrovčanima mogu samo reći jedno veliko hvala na podršci koju ste mi pružali svih ovih godina svojim dolascima na festival „Ana u Gradu“, a posebno svojim ranojutarnjim prisustvom na našem tradicionalnom koncertu „Pozdrav Ljetu“.

Ana Rucner & Klapa sveti Mihovil 6

Mislim da je 12 godina jedno divno trajanje i veliki uspjeh te prelijepa zajednička tradicija koja će Dubrovčanima, nadam se, ostaviti lijepe uspomene i trenutke. Gradu Dubrovniku kao i svim njegovim stanovnicima želim još puno buđenja s osmijehom, čuvajte jedni drugi, a posebno svoj predivan Grad i njegovu tradiciju koja je u povijesti naše zemlje ispisala najljepše note.“ – poručuje Ana, a o budućim lokacijama tek će nas obavijestiti.

Projekt je realiziran u partnerstvu s Ministarstvom unutarnjih poslova RH – projekt „Manje oružja, manje tragedija“, uz podršku Turističke zajednice Grada Dubrovnika, agencije Art hill, Grada Dubrovnika, branda Costa Coffee te uz pomoć tvrtki Excelsa Nekretnine Tim Zip i Gulliver DMC.

FOTO: Željko Tutnjević
Uz dopuštenje: PR365

Good Food nastavlja s projektom Art is Food. Eat Good. Good Food.

$
0
0

Na nekoliko sati, Teslina 7 postala je pravi slikarski atelje!

Good Food_14

GOOD FOOD PONOVNO JE ODUŠEVIO GOSTE – UZ ODLIČNU HRANU, DOBILI SU I VLASTITI PORTRET

Good Food, omiljeni zagrebački street food, nastavio je sa svojim projektom pod nazivom Art is Food. Eat Good. Good Food. I dok su prošlog puta graciozne balerine svojom plesnom točkom iznenadile posjetitelje u Palmotićevoj 2, ovoga puta mjesto radnje bilo je u Good Food-u u Teslinoj 7.

Good Food_10

Naime, na nekoliko sati, Teslina 7 postala je pravi slikarski atelje, na oduševljenje svih gostiju. Time Good Food nastoji nizom performansa odati počast svim granama umjetnosti, što upravo i poručuje svojom krilaticom Art is Food. Eat Good.

Good Food_1

I dok se činilo da je riječ o uobičajenom posjetu i uživanju u sočnim burgerima, slasnim tortiljama, šarenim salatama ili kreativnim bowlsima, cjelokupno iskustvo podignuto je na višu razinu, jer svaki zainteresirani posjetitelj dobio je i vlastiti portret.

Good Food_4

Za simpatične portrete bili su zaduženi karikaturisti Ivan Sobolić i Davor Trgovčević, a svoj ”portret” dobio je i Good Food. Naime, Deniss Grgić, apsolventica na Slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, naslikala je, kombinacijom bijelog grafita i krede na crnoj površini, pročelje Good Food-a u Teslinoj 7.

Good Food_8

U raskošnom talentu kreativnih umjetnika uživali su svi prisutni, a Good Food još jednom je opravdao epitet cool, urbanog mjesta kojem se gosti iznova vraćaju. Što je sljedeće na repertoaru, ostaje za vidjeti.

Foto: Doris Fatur
uz dopuštenje: PR365

Najbolja svjetska chefica Ana Roš u Brtonigli oduševila jelovnikom od lokalnih namirnica

$
0
0

Najbolja svjetska chefica Ana Roš u Brtonigli! Raskošna večera u stoljetnom masliniku od isključivo lokalnih namirnica.

Ana Roš i Teo Fernetich iznijeli su cijelu paletu delicija specifičnih za Brtoniglu pred novinare i gastro-stručnjake iz cijele Europe. Njihovi gosti imali su priliku i sami upecati ribu i napraviti skutu, baš kako to rade lokalci na čijim proizvodima počiva vrhunska gastro-ponuda istarske Toscane.

Timovi Hiše Franko i San Rocca

Ana Roš, najbolja chefica na svijetu 2017. godine po izboru The World´s 50 Best Restaurants i vlasnica dviju Michelinovih zvjezdica, i Teo Fernetich iz najpoznatijeg ovdašnjeg restorana San Rocco, novinarima i gastro-stručnjacima iz cijele Europe u subotu su u masliniku San Rocca prezentirali svu enološku i gastronomsku raskoš Brtonigle.

OVDJE saznajte više o povijesti i sadašnem sjaju Michelinovih zvjezdica

Ljetujući u Brtonigli od djetinjstva, glavna chefica slovenske Hiše Franko potencijal ovog kraja poznaje podjednako dobro kao i Fernetich. Stoga su se na meniju večere “Back to the origins” našle isključivo lokalne namirnice i delicije specifične za ovaj kraj.

“Brtoniglu i Istru poznajem od djetinjstva. Sjećam se kako je tada hrana dolazila direktno s polja na stol, što se s vremenom izgubilo. Počelo se uvoziti, konzumirati jeftinije povrće, a lokalni poljoprivrednici bili su primorani prestati s proizvodnjom i počeli se baviti drugim djelatnostima.

Raskošna večera u stoljetnom masliniku od isključivo lokalnih namirnica(1)

Istra je zemlja poljoprivrednika i proizvodi najbolje rajčice i krastavce na cijelom svijetu, stoga smatram da je bitno dati im na važnosti, potaknuti ih na proizvodnju te cijeniti njihov rad, trud i proizvode. Iz navedenog sam razloga odlučila dati svoj doprinos stvaranju ove večere”, izjavila je Ana Roš.

U organizaciji Turističke zajednice Općine Brtonigla, gosti, među kojima su bili neki od najistaknutijih europskih gastro-stručnjaka iz Portugala, Italije, Švedske i Austrije, uživali su u kebabu od istarske mrkve, samonikloj salati, istarskoj govedini, domaćim tortelinima u brodetu, tortiljama od istarske janjetine i još mnogim istarskim specijalitetima, a sve to u okružju stoljetnih maslina obitelji Fernetich.

Kao zagovornici filozofije održivog razvoja i lokalne proizvodnje, Roš i Fernetich ovom su večerom uspjeli pokazati kako je Brtonigla idealna destinacija za vrhunski gastronomski užitak i dobru kapljicu.

“Bila je to nezaboravna večera kroz koju smo pokušali prikazati i skrenut pažnju na potencijal naše mikrolokacije u enogastronomskom smislu. Ana je jedinstveni chef i veliki poznavatelj naših namirnica, a našem je timu bilo izuzetno zanimljivo i stimulirajuće proći s njom kroz taj proces kreiranja i interpretiranja istih tih namirnica.

Raskošna večera u stoljetnom masliniku od isključivo lokalnih namirnica(2)

Smatram da je razmjena ideja i vizija zapravo najveće bogatstvo takve jedne suradnje. Nadam se da će ovaj event postati tradicija i pomoći u gastro razvijanju naše destinacije u suglasju s prirodom, na održivi način”, izjavio je Teo Fernetich.
Kako bi gostima to pokazali i u praksi, domaćini iz TZ Brtonigla su ih tijekom dva dana poveli u prvu registriranu malu siranu u Hrvatskoj, OPG Radošević, gdje su imali priliku vidjeti i sudjelovati u vođenju ovaca na ispašu, u mužnji te u izradi i degustaciji skute.

Putujete u Istru?

Ova tri mjesta morate posjetiti

U Novoj Vasi kraj Brtonigle objedovali su s kontadinima u tipičnoj istarskoj korti gdje su naučili kako se radi lokalna tjestenina, ali i kako se fešta uz harmoniku i karte. U Karigadoru su zaplovili ribarskim brodom i okušali se u pecanju, a u ekološki certificiranoj vinariji Veralda kušali su lokalna vina.

“Velika nam je čast što je Ana Roš prepoznala Brtoniglu i našu filozofiju razvoja destinacije te nam dala jedinstvenu priliku da predstavimo ono najbolje što nudimo, a to je svakako eno-gastronomija, netaknuta priroda te tradicijske vrijednosti do kojih jako držimo.

Iskoristili smo priliku da za vrijeme njihova boravka u Brtonigli gastro-stručnjacima pokažemo naše ljepote i ono najbolje što Brtonigla nudi, a večera u masliniku, možemo slobodno reći, bila je uistinu senzacionalan prikaz bogatstva našeg kraja”, rekla je Michelle Pilat, direktorica Turističke zajednice Općine Brtonigla.

Raskošna večera u stoljetnom masliniku od isključivo lokalnih namirnica(3)

Iako se Brtonigla nalazi u turistički izuzetno razvijenoj regiji, sve se njene obitelji bave poljoprivredom i zato je bez sumnje vrhunska turistička, ali i eno-gastronomska destinacija. Njena zemlja daje najkvalitetnija vina i maslinova ulja, kao i domaće voće i povrće, koji su sastavni dio gastronomske ponude i na kojima su izrasli vrhunski restorani.

Od ukupno 14 istarskih restorana s Michelinovom preporukom, dva se nalaze upravo u Brtonigli, a ova općina Istri također daje pet vrhunskih vinarija i čak 50% njene ukupne proizvodnje vina.

“S obzirom na poziciju destinacije te još uvijek malu izgrađenost, Brtonigla ima potencijal postati, odnosno ostati nezagađeno i zeleno odredište koje nije pod utjecajem masovnog turizma.

Dugoročni plan destinacije Brtonigla jest svakako turizam koji se temelji na održivosti te sve traženiji turistički model, a to je eko i spori turizam u kojima, osim dionika turizma, sudjeluje i lokalno stanovništvo”, zaključila je Pilat.

Pablo Picasso u Zadru: izložba koja se s nestrpljenjem čekala

$
0
0

Narodni muzej Zadar, Kneževa palača, u prostorima Kneževe palače donosi izložbu radova jednog od najpoznatijih svjetskih umjetnika svih vremena Pabla Picassa.

PABLO PICASSO: NOVI POČETAK

Izložba nosi naziv Pablo Picasso: Novi početak kako bi naglasila novi umjetnički medij kojim umjetnik nastoji iskazati svoju kreativnost i viziju.

The lake collection, kojoj predstavljena djela pripadaju, jedna je od najvećih kolekcija Picassove keramike u Europi

Sastoji se od više od 80 predmeta od keramike i 150 originalnih grafika i plakata koji se vežu na tematiku Picassovih keramičkih radova iz Vallaurisa.

Na izložbi su predstavljeni radovi u keramici kao što su Picassovi motivi Jacqueline, poznatog hommagea Vallaurisu, mitskoga fauna, ribe, koze, sove, pa njegove interpretacije goluba kao simbola mira, bika, ptica, mrtve prirode te mnogo drugih.

pablo Picasso izlozba

Ovim putem Vas pozivamo na izložbu Pablo Picasso: Novi početak kako bi pobliže upoznali umjetnikov rad s keramikom te saznali priče iz umjetnikova života koje bacaju svijetlo na njegov rad i život.
Izložba ostaje otvorena do 5. listopada 2022.

izlozba pablo piucasso zadar

THE LACKE COLLECTION I KAKO JE NASTALA
Tijekom praznika 1946. godine u malom primorskom gradiću Golfe Juan na Azurnoj obali, Picasso je posjetio izložbu keramike u
Vallaurisu koja se održavala svake godine. Selo Vallauris od rimskih je vremena pa sve do dvadesetih godina prošlog stoljeća bilo poznato kao najveći proizvođač keramike na širem području sadašnje Francuske.

Picassovu pozornost privukla je ponajprije serija keramika nastalih na posjedu Madoura. Istog su mu dana bračni par Ramié, vlasnici posjeda koji je u ono vrijeme djelovao kao velika manufaktura za proizvodnju lokalne keramike, pokazali svoje prostore. Tijekom razgledavanja Picasso je gotovo u igri oblikovao tri glinena predmeta.

Za nešto više od godine dana, kada se vratio u Madouru, na njegovo su ga iznenađenje ti predmeti još uvijek ondje čekali. Suradnja je bila neizbježna. Picasso je u Madouri dobio prostore i do 1971. godine kreirao još jednu ogromnu umjetničku produkciju te stekao novu ljubav prema mediju koji mu je do tada bio nepoznat.

Keramiku je stvarao na spontan i zaigran način. Za razliku od grafičkog opusa gdje je ostajao u »crno-bijelom« svijetu, s keramikom je otkrivao široke palete boja. Keramika se često poima kao obrt, a ne kao umjetnost.

Picasso_narodni muzej zadar

U Picassovom svijetu su vaze, vrčevi, tanjuri, keramičke pločice i ostali predmeti koje oblikovao i oslikao dobili dimenziju platna. S osjećajem lakoće s kojim je već stvarao svoje slike, istraživao je i svaki keramički objekt. A istovremeno je u njih zahvaćao drskom obradom materijala.

Zabavljao se u igri dekoracije i forme pojedinačnih keramičkih uradaka. Svaki proizvod posebno, za njega je bio eksperiment. Gospođa Ramié stalno ga je upozoravala da takvi nesmotreni eksperimenti ne mogu izaći na dobro, ako ne prije, onda prilikom pečenja. Ali kasnije je i sama priznala da joj je gotovo svaki puta dokazao da može ono što bi za svakog drugog
bilo nemoguće.

Keramike na ovoj izložbi zato možete promatrati kao proizvod jednoga i drugoga, kao skulpture ili kao slike.
Razigrano, ali tehnički pod budnim okom gospođe Suzanne Ramié, radove je namjerno izobličio i preoblikovao. Vaza s ručicama
pod njegovim je prstima dobila dimenziju ženskog tijela, a ručica je iznenada postala nos ili dio lica, vrč za vodu dobio je oblik ribe, itd. Za oblikovanje reljefnih površina koristio je nekonvencionalne alate poput noža ili različitih kuhinjskih pomagala.

Dominantne teme Picassove keramike postale su ljudsko lice, ribe, koze, ptice, mrtve prirode, mitološke priče s fascinacijom mitskih bića kao što su kentaur i faun. Kao i u prethodnim razdobljima, i kod keramičkog opusa prisutna je tematika borbi s bikovima, plešućih ženskih tijela, Nimfi te likova iz primorskog mediteranskog života.

Picasso slike zadar izlozba

Poslije razdoblja intenzivnog rada u keramici, Picasso se kao iskusni grafičar uskoro počeo poigravati idejom o reprodukciji
keramičkih radova. Zajedno s bračnim parom Ramié pronašao je metodu prema kojoj je nastao opus nazvan Edicija Picasso (Editions Picasso).

Ove su keramike obišle svijet i s ponosom ih predstavljamo i zadarskim posjetiteljima.

Izložba Pablo Picasso: Novi početak u Kneževoj palači u Zadru predstavlja izbor najznačajnijih radova od spomenute kolekcije 230 originalnih keramika, grafika, i plakata.

Na izložbi smo predstavili radove u keramici kao što su Picassovi motivi Jacqueline, poznatog hommagea Vallaurisu, mitskoga fauna, ribe, koze, sove, pa njegove interpretacije goluba kao simbola mira, bika, ptica, mrtve prirode te mnogo drugih.

RADNO VRIJEME NARODNOG MUZEJA ZADAR
Ponedjeljak – Subota od 10 do 22 sata

Kupanje na slanim Panonskim jezerima u Tuzli atrakcija je i ovog ljeta

$
0
0

Nova sezona kupanja na slanim Panonskim jezerima u Tuzli, jedinstvenima u svijetu.

Turistička destinacija slučajno se dogodi ili se mukotrpno stvara. U slučaju Tuzle riječ je i o jednom i o drugom.

Nekadašnje središte industrijskog bazena, čiji su temelj ugljen i sol, proizvodnja struje i kemijska industrija, za nepuna dva desetljeća potpuno je promijenila fizionomiju i zahvaljujući slanim Panonskim jezerima, jedinstvenim u svijetu, postalo popularno turističko odredište.

Tuzla Kapija

Zamisao gradonačelnika Jasmina Imamovića (u neprekidnom mandatu od 2001. godine) da usred grada, na mjestu zapuštene močvare, izgradi jezero sa slanom vodom i tako sanira ruglo nastalo stogodišnjim tonjenjem, kod mnogih je izazvalo nevjericu, ali i podsmijeh. Naime, Tuzla zbog nekontrolirane eksploatacije soli ima problem s poniranjem tla, uslijed čega su stradali brojni značajni objekti, kulturno-povijesni spomenici, pa i cijela naselja.

tuzla jezero Panonika

Ta pošast zaustavljena je prebacivanjem crpilišta slane vode na izvore izvan grada, ali zbog dugotrajne nebrige ostale su katastrofalne posljedice. Na mjestu današnjih triju Panonskih jezera, koja su počela nicati 2003. godine, potpuno su potonula naselja Džindić mahala, Srpska varoš i Pavkuša, a znatno je stradao i nedaleki centar grada.

Na pojedinim mjestima zemljište je potonulo čak 17 metara, uz nastale ruševine prirodno se počela formirati močvara, a osim nastalog rugla, nakupljena voda prijetila je sigurnosti gradskih prometnica i ostaloj infrastrukturi. Zato se, na prijedlog gradonačelnika Imamovića, krenulo u sanaciju, ali se prethodno konzultiralo struku.

‘Arhitekti su predlagali da to područje prekrijemo jezerom u kojem bi plivali labudovi, uz uređeni park i šetnicu’, kaže Imamović. ‘To se lijepo činilo i zvučalo, ali meni su ipak draži ljudi od labudova, pa sam se zapitao zašto tu ne bi plivali ljudi.’

Ovaj poduži uvod bio je potreban za objasniti što je prethodilo suvremenom turističkom fenomenu – Panonskim jezerima – koja su potpuno promijenila percepciju grada ugljena i soli. Ekipa novinara uz Hrvatske imala je priliku nazočiti službenom otvorenju nove kupališne sezone, koja je neformalno počela već s prvim vrućinama lipnja.

Upoznavanje s Tuzlom započelo je kroz gastronomiju u hotelu Miris dunja, smještenom uz atraktivni pješački most Pasarela, kojim se dolazi do zgrade Narodnog pozorišta.

bosanski specijalitet Lovac roštilj

Za kasni ručak / ranu večeru poslužena nam je hladna plata sa suhom junetinom, sudžukom, goveđim pršutom i domaćim sirevima. Prije raznovrsnog mesa s roštilja, kao toplo predjelo, posebno su oduševile male sarme umotane u listove raštike s umakom od vrhnja, koje su se doslovce topile u ustima. Hercegovačka Žilavka Hepok 2017 bila je ugodno vinsko iznenađenje i fino se uklopila u gastronomsku podlogu.

Dobro okrijepljeni potom smo krenuli na kompleks Panonskih jezera gdje se odvijao zabavni program. Noć ranije nastupala je Crvena jabuka, a mi smo na pozornici zatekli talentirane sarajevske repere, grupu Helem nejse i solisticu Muhu.
Prema reakcijama publike, vidjelo se kako Tuzla njeguje tradiciju takve glazbe, što i ne čudi, s obzirom na to da je na ovdašnjoj sceni stasao jedan Edo Maajka.

3 Helem nejse i Muha-koncert

Nakon koncerta mlađa publika nastavila se zabavljati uz DJ zvuke urbane svjetske i regionalne glazbe. Za to se pobrinuo današnji direktor Panonike, Maid Porobić, prvi među zaslužnima što sve dobro funkcionira, a koji je svojedobno bio popularni lokalni DJ i gitarist grupe Terusi.

Slijedio je ugodni noćni odmor, a jutro smo započeli obilnim doručkom u restoranu Mirisa dunja, gdje smo primijetili da su ostali hotelski gosti uglavnom ljudi zlatnih godina iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine, koji su organizirano došli na kupanje i uživanje u ljekovitoj slanoj vodi. Sve češće se organiziraju i dolasci turista iz Hrvatske.

Agencije iz Osijeka prodaju jednodnevne i dvodnevne aranžmane, a primjetan je i sve veći broj individualnih posjetitelja iz Slavonije. Njihovu znatiželju pobuđuje Panonika, ali i ćevapi, tuzlansko pivo i baklave te vrlo povoljan šoping.

Tuzla Pijaca

Obilazak grada započeli smo posjetom glavnoj gradskoj pijaci (tržnici) koja nas je, nažalost, prilično razočarla iako se na njoj još uvijek mogu naći voće i povrće iz vremena ‘kakvi su nekad bili’. Subotnje prijepodne trebalo bi biti prava špica, no tržnica je radila jedva s trećinom svojih kapaciteta.

Naš turistički vodič Slavica Mešić Vučinić kaže da je to posljedica sveprisutne dominacije trgovačkih centara i njihove magnetne privlačnosti. Mi se, pak, nismo dali na to navući, nego smo ostatak vremena posvetili upoznavanju s povijesnim i kulturnim sadržajima.

Tuzla Glavni trg

Bili smo na središnjem gradskom Trgu slobode, za koji kažu kako je najveći u BiH i da se gotovo cijele godine na njemu odvijaju razni sadržaji. Po sadašnjim vrućinama u trenutnoj je fazi mirovanja, ali smo zapazili da je za našeg kratkog boravka, impozantna fontana nasred trga poslužila profesionalcima za modno snimanje.

Nešto malo dalje nalazi se drugi izvor vode – Čaršijska česma – podignuta u srednjem vijeku, a obnovljena krajem prošlog stoljeća, koja je i danas popularno mjesto okupljanja.

Tuzla Čaršijska česma

Dolazak u Tuzlu podrazumijeva i obilazak najtužnijeg gradskog znamenja, spomen obilježja na malom trgu Kapija gdje je u proteklom ratu od četničke granate smrtno stradao 71 civil, pretežito mlađeg uzrasta, a ranjeno ih je preko 150. Uz nadu i želju da se takvo nešto ne ponovi, postavljeno je obilježje s prigodnim stihovima velikog pjesnika Maka Dizdara.

4 Slani bunar

Soni trg ima ljepšu povijesnu priču. Njegovim središtem dominira stilizirana fontana u obliku neolitske posude za iskuhavanje soli, a slična tehnologija primjenjivala se od Rimljana do Osmanlija. Tek se u doba Austro-Ugarske sol počela eksploatirati na industrijski način.

tuzla Soni trg

Malo je poznato da je književnik Meša Selimović (1910.-1982.) rođen u Tuzli, gdje je i radio kao gimnazijski profesor, prije nego ga je život odveo u Sarajevo i Beograd.

U Hrvatskoj je postao popularan u posljednje vrijeme zahvaljujući citatima na facebooku. Upoznavši tako njegove mudre misli, mnogi su se potrudili potražiti i pročitati ‘Derviš i smrt’ i ‘Tvrđavu’, pa čak i neka manje poznata djela. Tuzla se svome piscu odužila spomen sobom u sklopu Doma književnosti i regionalnom književnom nagradom koja nosi njegovo ime.

tuzla znamenitosti Meša i Ismet

Drugi je veliki tuzlanski umjetnik, slikar Ismet Mujezinović (1907.-1984.), inače zagrebački đak, koji je likovnu akademiju završio u klasi profesora Joze Kljakovića, a potom se dodatno obrazovao na pariškoj Sorboni.

Proslavio se još u Narodnooslobodilačkoj borbi po tome što je, prema potrebi, u ruci držao i kist i pušku, kojima se podjednako vješto služio. Pamti ga se najviše kao autora soc-realizma, ali se pred kraj života razočarao u sustav za koji se borio, a stav o tome izrazio čuvenim autoportretom s prvoboračkom spomenicom. Obitelj je, nakon njegove smrti, gradu Tuzli darovala kuću u kojoj je živio i stvarao.
U njoj danas djeluje Međunarodni atelje Ismet Mujezinović u kojem se često održavaju izložbe, koncerti i ostali kulturni programi.

Meša Selimović i Ismet Mujezinović, koji su prijateljevali za života, ovjekovkečeni su skulpturama na Korzu, koje su postale i popularno sastajalište – kod Meše i Ismeta. Impozantniji spomenik u Gradskom parku dobio je bosanski kralj Tvrtko I. Kotromanić, za čijeg je života (1338.-1391.) ova država doživjela najveći prosperitet.

tuzla spomenik Tvrtko

Smatra se da je Tuzla među najstarijim europskim gradovima s kontinuitetom življenja, od oko 7000 godina, čemu svjedoče iskopine sojeničkog naselja, a čija je replika postavljena na ulazu u Panonska jezera. Ona su, pak, fenomen za sebe, jer Tuzlu čine jedinim gradom na svijetu čija se slana jezera i plaže nalaze u samom centru.

U dosadašnjih 19 godina rada, Panonika je zabilježila 5,3 milijuna gostiju, a koliki je turistički napredak najbolje govori to što je Tuzla ranije imala samo tri hotela, a sada 35, uključujući i mastodont Mellaine u kojem je smješteno i slano lječilište. Ove sezone očekuje se oko 380.000 gostiju koji, osim sunčanja i kupanja, mogu uživati u kulturnim i zabavnim sadržajima.

tuzla Ismet Mujezinović

Amra Jaganjac, direktorica Turističke zajednice grada Tuzle, spomenula je brojne manifestacije i festivale u okviru programa ‘Ljeto u Tuzli’, a tendencija je da se to produži na jesen i zimu. Prvi nagovještaj daje europsko okupljanje motorista u rujnu na Bike Festu, kada ih dođe na tisuće, a poznati su kao dobri gosti i potrošači.

Kratko ali intenzivno druženje u Tuzi završilo je bogatom trpezom u restoranu Lovac u sklopu jezerskog kompleksa, ali se ipak nije jela divljač nego specijaliteti s roštilja od piletine, teletine i junetine uz lovački krumpir i obilje svježe salate od zelenog i crvenog kupusa te ostalog sezonskog povrća.

bosanske Palačinke s medom

Osvježenje se potražilo u bezalkoholnim pićima i pivu, a uz jelo je ipak najbolje išlo vino. Žilavka lanjske berbe hercegovačkog vinara Nuića pokazala se kao sjajan izbor, ali se nije moglo pobjeći od Graševine Kutjevo, koje spada među najpopularnija vina u Bosni i Hercegovini.

Ugodno iznenađenje na samom kraju bile su palačinke s medom, koje su zasladile naš boravak u slanoj Tuzli, kojoj se prvom prilikom rado vraćamo.

Mustafa Topčagić / Foto: FAMA, Mihael Šilac, Valter i Panonika


Picokijada 2022 znači tri dana zabave, spektakla, kulture i povijesti

$
0
0

Picokijada 2022! Posjetite najmasovniji hrvatski scenski spektakl sa više od 300 statista koji ovaj petak počinje u Đurđevcu!
Vrhunac događanja, ‘Legendu o Picokima’, i ove će godine režirati Krešimir Dolenčić, jedan od najpoznatijih hrvatskih redatelja.

Picokijada, jedna od najstarijih i najvećih kulturno-zabavnih manifestacija kontinentalne Hrvatske i ove će se 2022. godine održati u Đurđevcu.

Trodnevna manifestacija počinje u petak, 24. lipnja i traje do nedjelje 26. lipnja 2022.

Vrhunac Picokijada događanja bit će subotnja “Legenda o picokima”, spektakularni scenski prikaz obrane Đurđevca od Osmanlija, koji režira Krešimir Dolenčić, jedan od najpoznatijih hrvatskih redatelja.

„A vi tamo, pernati junaci, što picekima bojeve bijete, ime Picoka dovijeka nosili! Picokima vas djeca zvala, a unuci vaši ostat će Picoki“ reče mudrošću poražen Ulama-beg i Legenda o Picokima je rođena.

Picokijada 2022 Dječja Picokijada

Stara „Legenda“ živi u narodu Podravine preko pet stoljeća i ima uporište u povijesnim zbivanjima 16.stoljeća, kada je osmanlijska prijetnja pokucala na pitomi i miroljubivi podravski kraj.
Osmanlije su dugo opsjedali utvrdu Stari grad čekajući da nestane hrane, a iscrpljeni branitelji, poslušavši savjet stare Đurđevčanke, kao svoju posljednju nadu, iz topa ispališe jedinu preostalu hranu – pjetlića (picoka).

Misleći da branitelji još dugo mogu izdržati opsadu, obeshrabreni Turci uz kletvu moćnog Ulama-bega, odustaju od opsade – tako stari đurđevački grad nikad nije bio osvojen!

Tako su povijesne okolnosti i Legenda postali temeljem za najmasovniji hrvatski scenski spektakl u Hrvatskoj, u kojem sudjeluje više od tri stotine statista.

S tradicijom u srcu, prožeti ponosom, Đurđevčani po 54. puta organiziraju izvrsna kulturno-povijesna, folklorna, tradicijska, enogastronomska, sportska i zabavna događanja unutar Picokijade kojoj svake godine svjedoči gotovo 50 000 posjetitelja.

Viteški tabori, prikaz srednjovjekovnog načina življenja, sajam rukotvorina, tamburaška glazba, festival folklora, sajam vina, gastronomije i domaćih proizvoda, kulinarska natjecanja i degustacije, prikazi tradicionalnog načina življenja te glazbeni nastupi – Zvonko Bogdan, Toni Cetinski i Opća Opasnost samo su dio bogatog i sadržajnog programa Picokijade 2022.

Picokijada Zvonko Bogdan, Toni Cetinski  Opća opasnost

Zbog svog nacionalnog značaja, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske stavilo je ovo scensko uprizorenje pod zaštitu i 2007. godine dodijelilo joj trajni status nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.

Bogatu kulturno povijesnu baštinu i tradicijske temelje prepoznala je i Europska komisija koja je Đurđevcu dodijelila status Europske destinacije izvrsnosti u čuvanju i njegovanju nematerijalne kulturne baštine, te predsjednik Republike Hrvatske gospodin Zoran Milanović, Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske te Ministarstvo kulture Republike Hrvatske pod čijim pokroviteljstvima se odvija i ovogodišnja manifestacija.

Više detalja o Picokijadi potražite na poveznicama: VISITDJURDJEVAC i VISITDJURDJEVAC PROGRAM

Uz dopuštenje: Impressum

Saznajte sve o humanitarnom foto natječaju CEWE Photo Award

$
0
0

Počeo je najveći humanitarni foto natječaj CEWE Photo Award!Međunarodni foto natječaj, u kojem prijavom svojih fotografija pomažete organizaciji SOS Dječja Sela, i ove godine očekuje veliki broj prijava iz Hrvatske.

Iako su prethodna dva izdanja CEWE Photo Award-a imali rekordan broj prijava pa su oba proglašena najvećim foto natječajem na svijetu, i ove godine se očekuje rekordni broj prijava na globalnoj razini, ali i u Hrvatskoj.

HR_cewe_int_oth_photo_award_2023

CEWE Photo Award 2021 za sada dominira s više od 600.000 prijavljenih fotografija, a time i s preko 60.000 € doniranih organizaciji SOS Dječja Sela jer za svaku prijavljenu fotografiju na natječaj, Cewe ovoj organizaciji donira 0,10 €.

Baš kao i prethodnih godina, svoje peto izdanje CEWE Photo Award započeo je s poznatim motom „Naš svijet je lijep“. Tako svi ljubitelji fotografije svoje amaterske ili profesionalne fotografije mogu prijaviti u čak 10 različitih kategorija.

Svaki korisnik može prijaviti do 100 fotografija i tako potaknuti donaciju do čak 10 € dijeleći pritom svoja zapažanja ljepota svijeta, ali i sudjelujući i u borbi za nagrade ukupnog fonda u iznosu od 250.000 €.  

fotografija Alen Tkalčec

Pobjednička fotografija CEWE Photo Award-a 2021, Manferd Voss

Bez obzira jeste li profesionalni fotograf ili netko tko jednostavno voli fotografirati, prijavljujte svoje fotografije i pratite CEWE Photo Award jer ćemo, osim ukupnih pobjednika, svaki mjesec birati i nagrađivati i mjesečne pobjednike, a u samom finalu nagradu osvajaju 1.000 top plasiranih fotografija.

fotografija Manfred Voss

Nagrađena fotografija hrvatskog autora Julien Duvala, iz kategorije Arhitektura, plasirana u top 1.000 fotografija
„Od preko 170 zemalja iz kojih su prijavljivane fotografije, Hrvatska je u proteklim foto natječajima u samom vrhu po broju prijavljenih fotografija na broj stanovnika, što još jednom ukazuje na naše veliko srce i empatiju prema onima kojima je potrebna pomoć.

Osim toga, ponosni smo i na interes za samu fotografiju kao i na kulturu čuvanja fotografija u fizičkom obliku“ kazao je Igor Roth, regionalni direktor tvrtke Cewe.

CEWE Petra Čolak

Fotografija nagrađenog hrvatskog autora Alena Tkalčeca

Fotografiranje i čuvanje lijepih uspomena u fizičkom obliku svojevrsno je emotivno naslijeđe pa ne čudi da se izrada fotografija sve popularnija, kako u svijetu, tako i kod nas. Posebno je lijepo što je danas taj proces prilagođen digitalnom dobu, iznimno jednostavan i brz pa svoje fotografije, s dostavom na kućnu adresu možete naručiti u svega nekoliko minuta.

Fotografija: Petra Čolak
Sada imate i razlog više da izradite svoje fotografije jer do kraja lipnja možete naručiti Standard fotografije formata 10” po cijeni od 0,45 kn/komad za preko 100 naručenih fotografija. Uživajte u svojim uspomenama!

Pripremate se za Bali?

$
0
0

Ako se pripremate u skoroj budućnosti otići na Bali evo nekoliko savjeta proizašlih iz vlastitog iskustva.

Ako niste spremni na 20 sati putovanja, bolje ni ne krećite. S obzirom na to da živim u Parizu bila sam pošteđena leta Zagreb – Paris koji traje 1H 4O min. Dakle, Paris-Singapore 12 sati, Singapore-Bali 3 sata.
Dakle s presjedanjima i čekanjima još sam i premalo rekla.

Kod izbora avio kompanije, topla preporuka je Singapore airlines. Od trenutka kada zakoračite u avion osjećate se kao najvažniji putnik na svijetu. Stjuardese su izuzetno ljubazne, nasmiješene i lijepe. Hrana u avionu je izvrsna, imate menu pa tako niste ograničeni na izbor jednog jela. Pedesetak filmova na raspolaganju, serija, crtica i igrica.

bali-1

Kada smo sletjeli u Singapur ostala sam zatečena ljepotom aerodroma. Terminal 3 je jedan ogroman shopping centar s hrpom restorana, a terminal 2 ima maleno jezerce sa egzotičnim ribama, igraonice, dućane….

Do Singapore-a još i nekako, ali prava kriza hvata kod čekanja na avion za Bali. Kapci padaju, mozak radi smanjenim kapacitetom, a ima još 3 sata za odraditi.
Napokon Bali, grad Denpasar! Sedam sati vremenske razlike sa našom zonom pa sam pomalo izgubljena.

Denpasar bali

Zalupi vas vrući val i oblije znoj, umor. Viza je u putovnici i čekam u redu, ali naravno čekam bez veze jer sam prije toga morala još jednom uplatiti za ulazak na Bali pa ponovno u red. Jedini ljudi koji se ne smijese je policija. Napokon izlazim sa kovčezima i ludilo počinje.

balinese-2734023_960_720

Svi se smiješe i nešto nude “exchange, exchange” svakih dva metra, “taxi, taxi” svakih pola metra, “hotel, hotel”. U početku uzvraćate s osmijehom i ljubazno odbijate, no nakon deset minuta vas hvata ludilo i hoćete vrištati da ne trebate taxi niti razmijeniti lovu i da imate gdje spavati.
Napokon vidim poznato lice prijatelja koji me čeka s prijevozom. U japankama je i već preplanuo.

Inače, ne zamarajte se s izborom cipela jer tamo jedino što ljudi nose i što vam treba su japanke. Još 45 minuta do blaženog kreveta. Jako je sparno i vruće.

Najbolje vrijeme za ići na Bali je od svibnja pa na dalje jer ja sam uletjela u ožujku u sezonu kiša, ali sam imala sreće i uhvatila jedini tjedan kad nije kišilo! Živili!! Vozeći se taxiem gledam okoliš i umjesto palmi gledam smeće. Nema zgrada, nema nebodera nema kuća, samo nešto što je nalik na garažu bez vrata, a ispred smeće.

Tisuće malih motorčića koji prevoze svakakve gluparije ili čak i četveročlane obitelji. Na Baliju preko 90 posto stanovništva je hindu, a ostatak nešto malo katolika i muslimana. Stanovništvo je prilično siromašno, no to ne vidim kao razlog da žive okruženi konzervama Cole, praznim plastičnim bocama i istrunulom hranom.

bali-2

Voze na suprotnoj strani od nas i način na koji voze je zastrašujući. Tako da ako ste i pomišljali na rent a car, odmah zaboravite jer ćete ubiti nekoga. Nema pravila, nema regulacije prometa, samo trubljenje kao signal da prolazite.

bali4

Napokon hotel, zapravo raj na zemlji. Nema nikakve veze s krajolikom koji je bio na putu do hotela. Okružena sam palmama, kokosima, nasmiješenim licima, cvjetna ogrlica oko vrata, piće osvježenja i mokri ručnik. Ogroman bazen koji gleda na more, sjenice za odmor. Po njihovom vremenu bilo je 14 sati, a po našem 7 ujutro.

Najveća greška je otići spavati dugo. Nekih sat vremena je OK i nakon toga buđenje jer inače cijelu noć nema spavanja. Idući dan krenuli smo u grad koji se zove Ubud, kulturno središte Balia. Smještamo se u hotel koji se zove “The Sungu”.

bali2

U istom je stilu, palme, bazeni, bude i puno prekrasnih dekorativnih detalja. Mora im se priznati da su što se tiče dekorativnog dijela majstori. Krevet je s baldahinom, uglavnom u svim hotelima je tako, a kupaonica je na otvorenom. Divota za tuširanje, baš vas briga koliko prskate. Otišli smo vidjeti polja riže. Od sada na dalje rižu jedem s puno više poštovanja.

bali1

Proces je dugotrajan i mukotrpan. Cijelo vrijeme ste u vodi do gležnja, ali pogled na rižina polja je zadivljujući. Kao zadnja kokoš išla sam u obilazak polja u bijelim lanenim hlačama i vratila se blatna do struka.

Navečer smo izašli u “grad” i odgledali njihov narodni ples. Žene su obučene u puno živopisnih boja, jako namazane i izvode predivne graciozne pokrete, međutim muzika je toliko glasna i meni potpuno neshvatljiva da nakon 15 minuta vas boli glava i hoćete urlati, no isplati se vidjeti.

Nakon večere uzeli smo taxi koji je zaista jeftin i po prvi puta u životu mi se dogodilo da nam taksist kaže “Hvala što ste mene odabrali i dali mi posla”. Naravno da date super napojnicu! Kada smo se vratili u sobu na stropu nas je dočekao ogroman zeleni gušter, i kad kažem ogroman ne pretjerujem. Mogla sam mu staviti lajnu oko vrata.

Sva uspaničena otišla sam na recepciju u nadi da imaju sistem izbacivanja guštera iz soba uspaničenih Europljana, međutim uz osmijeh su mi objasnili da su gušteri kod njih kao kućni ljubimci, da su bezopasni i korisni jer jedu komarce i da je bolje da ga ostavim jer će ionako sam otići za 10 minuta. No ovome se izgledalo svidjelo kod nas i ostao je spavati s nama i otišao tek ujutro fino sit, a mi nismo imali niti jednog komarca.

majmuni bali

Kao što kod nas na selu kokoši hodaju kraj ceste tako kod njih mali sivi majmuni koji obožavaju kikiriki.
Idući dan krenuli smo na otok kraj Bali-a koji se zove Lombok. Avionom 20 minuta. Na Lomboku stanovništvo je nekih 95 posto muslimana, a ostatak katolici i hindu.

Lombok

Ako imate lagani san bolje se pripremite na buđenje u 4:50 ujutro muslimanskom molitvom, koja doduše ne traje dugo, ali je dovoljno glasno da vas probudi. Engleski jezik im je jako loš. Znaju samo osnovne riječi, ali čim postavite prosto prošireno pitanje vidite im u očima da ništa ne razumiju, ali svejedno se klanjaju, kimaju glavom i govore “ok ok”.

OVDJE saznajte zašto je Kopi Luwak najskuplja kava na svijetu, a koju možete popiti i na Baliju

bali2

Koliko sam shvatila u njihovoj kulturi je porazno priznati da nisu razumjeli, ali nema veze što naprave krivo. Odsjeli smo u kompleksu vila “The Oberoi” Ako imate viška love i želite biti u miru i blaženoj tišini, tretirani kao kraljevi, topla preporuka.

To je kompleks od nekih 50 vila kraj mora. Ah, da još jedan detalj, nema javne rasvjete, a noć pada u 19 sati, tako da ste u potpunom mraku, a jedina svjetlost je svjetlost svijeća, mjeseca i rijetkih malo bolje stojećih koji imaju vlastiti agregat pa svijetle.

bali

Dakle, The Oberoi i vile. Svaka vila ima vlastiti bazen, sjenicu za ručanja, terasu, ogroman krevet kraj kojeg je mala stepenica da se možete popeti, kada u koju silazite stepenicama okružena svijećama, ogromna tuš “soba”, vrt na koji gledate iz kade. Usluga je bila van svakih očekivanja.

Vila se posprema dva puta. Ujutro dok ste na doručku i navečer dok ste na večeri. Naravno svaki puta uz sapun, na bazenu, na krevetu, posvuda svježe cvijeće. Osoblje ima cvijet u kosi i veliki osmijeh, koji se čini iskren.
Dok smo jeli u restoranu koji je kraj bazena sa stotinama svijeća, osoblje stoji na dva metra i svaki puta kada otpijte gutljaj već su tu da natoče još.

U početku vas oduševljava, a pred kraj vam pomalo smeta previše pažnje, no na kraju krajeva pažnje nikada dosta. Od aktivnosti imate ronjenje, snorkeling i ljenčarenje (meni najdraža). Jedan dan otišli smo obići otočja koja se zovu “Gili Islands”.

Gili Islands

To su tri mala otoka vis a vis Lomboka. Ako imate mali budžet, a želite se super provesti odite na Gili Islands. Kada smo došli odmah je jasno da je jedini zakon koji tamo vlada Bob Marley, marihuana i sex. Na plaži su postavljene drvene sjenice i tamo lezite, jedete i provodite dane.

OVDJE saznajte zašto ćete biti oduševljeni Bali safarijem i Marine parkom

Iza tih sjenica je jedna makadamska ulica s hrpom restorana, dućana i barova. Atmosfera je odlična i da sam u kasnim dvadesetim vjerojatno bi ostala živjeti tamo. Možete se masirati gdje hoćete, odmah vam nude sve vrste opijata, svi se nasmiješeni i napola pokretni.

bali5

Ima puno mladih cura koje su došle same i vidim ih u sjenicama sa domaćim dečkima, koji su prilično zgodni kako ispijaju koktele i puše. Jedan od njih je na prsima imao istetovirano “no woman no cry”, mislim da je sve jasno! Navečer znaju imati rave party, a po danu uglavnom Bob Marley, Doors i sve u tom stilu.

Svi su obučeni ležerno i sa samo par krpica na sebi, čaša u jednoj ruci, cigareta u drugoj i lagano kretanje u ritmu uz neizostavni osmijeh. Na tom otoku možete biti ili u hotelu ili unajmiti male bungalove. Išli smo na snorkeling i gledali velike kornjače i egzotične ribice, žute s crnim prugama i blještavo plave.

More je nekih 28 stupnjeva, temperatura 32. Najniža temperatura koju su ikada imali je 23 stupnja, a evo zadnji tjedan ožujka i kod nas pada snijeg. Nebo ima milijarde zvijezda, sva je vegetacija izuzetna, izrazito zelena, palme po svuda.

U svakom slučaju bilo je putovanje za pamćenje. Nismo vidjeli mnogo jer smo ljenčarili skoro stalno, a vrijedi ići vidjeti šumu majmuna i penjati se na vulkan, no to nekom drugom prilikom, nadam se.

Nabacite osmijeh i japanke i dobar provod!

OVDJE pogledajte sjajan hotel Bulgari hoteli na Baliju u kojem ćete mžda poželjeti odsjesti!

Autorica: Romanu Mellet

Ana Radišić s brojnim poznatim osobama „uzletjela među oblake“ i proslavila drugi rođendan svog podcasta

$
0
0

Bila je to večer dvostrukog slavlja – osim Aninog podcasta, rođendan je proslavila i najbolja hrvatska sportašica Sandra Perković.

Petar Trbovic

Zagrebački Hotel Esplanade, točnije Oleander terasa, u utorak navečer vrvjela je pozitivnom atmosferom, najboljom glazbenom podlogom i brojnim gostima koji su slavili drugi rođendan podcasta Ane Radišić.

Kad je 2020. godine, u jeku pandemije, televizijska voditeljica i urednica te kreativna producentica Ana Radišić krenula s vlastitim podcastom točno na prvi dan ljeta, htjela je kroz svoje goste gledateljima otkriti inspirativne i zanimljive priče osoba iz javnog i društvenog života.

Petra Kurtela

Brojni sportaši, poslovni ljudi, glazbenici, glumci bili su gosti kroz njezinih 90-ak dosad objavljenih podcasta, a Anin You Tube kanal do danas broji gotovo 1,9 milijuna pregleda. Svi ti gosti imaju jednu stvar zajedničku – njihov životni put vrijedan je divljenja, a svojim primjerom, baš kao i Ana, pokazuju da nemoguće ne postoji te da od vlastitih snova i ciljeva nikad ne treba odustajati.

Sandra Sokol i Ivica Max Krizmanic

Ana je u travnju ove godine u Smaragdnoj dvorani Hotela Esplanade ugostila 16 osoba iz poduzetništva, umjetnosti i sporta te po prvi put na ovim prostorima imala live podcast nazvan „Putem oblaka s Anom Radišić“ podijeljen u pet tematskih cjelina. Na tom šestosatnom druženju osim brojnih poznatih osoba, Ani se pridružila i publika koja je pristigla taj dan u Zagreb čak iz Njemačke, Mađarske, Slovenije te s juga Hrvatske.

Mirjana Mikulec i Ana Radisic

Brojne osobe koje su prošle kroz njezin podcast bili su i uzvanici na proslavi drugog rođendana na kojoj je okupljene zabavljao Matija Cvek, a na zabavi je svoj 32. rođendan proslavila i najbolja hrvatska sportašica Sandra Perković što je bio dodatan razlog za erupciju pozitivne energije.

Mirna Maras, dr. Jelena Jakic, Ana Radisic i Sandra Perkovic

„Rođendani su dani kad se slave rođenja novih bića, a ja bih se usudila reći da je moj podcast na neki svoj način živo biće satkano od misli i priča više od 90 gostiju ispričanih u više od 3000 minuta, a u kojima je bilo pregršt zanimljivosti, osmjeha, emocija, zagrljaja te na kraju dana – oblaka“, kazala je Ana Radišić čiji su gosti na prostor Oleander terase ulazili kroz kulisu zrakoplova koja na simboličan način opisuje odlazak među oblake jer upravo se tim prijevoznim sredstvom najlakše dolazi do njih.

Pedro Soltz i Iris Cekus

„Na tom putovanju prtljaga mora biti što lakša, bez problema i briga, a destinacija željena, odnosno ona koju sami odaberete.
Uz plesnu glazbu i pune čaše emocija.

Upravo tako je bilo na drugom rođendanu mog podcasta“, poručila je Ana kojoj su suputnici na tom putovanju bile i brojne slavne osobe kao: Josipa Lisac, Sandra Perković, Ante Vrban, Nika Turković, Mirna Maras, Antonija Blaće, Bojana Gregorić Vejzovic, Anđa Marić, Marija Jerneić, Joško Lokas, Lea Mijatović, Mia Dimšić, Pedro Soltz i Iris Cekuš, Josipa Pavičić, Mirjana Mikulec, Tihana Zalepugin Harapin, Vanda Winter, riječki gradonačelnik Marko Filipović, direktor hotela Esplanade Ivica Max Krizmanić te mnogi drugi.

Vanda Winter

Specijalno izdanje slavljeničkog podcasta s kojim ujedno Ana i završava drugu sezonu bit će objavljeno na njezinom You Tube kanalu, kao i na audio platformama poput Apple Podcasta, Spotifyja i Deezera.

2. rodendan podcasta Ane Radisic 03

Kako je bilo na partyju možete pogledati OVDJE

2. rodendan podcasta Ane Radisic 01

Sandra Perkovic i Ana Radisic
Josipa Lisac i Ana Radisic

Foto: Petra Ria

Kralj rock’n'rolla ‘Elvis’ stigao u CineStar kina

$
0
0

Kralj rock’n'rolla ‘Elvis’ stigao u CineStar kina!

Dugo očekivani filmski spektakl privukao je zaljubljenike u život i djelo jedne od najutjecajnijih ličnosti 20. stoljeća.

Filmski bogata godina do sada nam je već donijela brojne i dugo očekivane blockbustere zbog kojih su kino dvorane postale omiljena odredišta različitih generacija.

No, jučerašnju večer na Très chic projekciji u zagrebačkom Kaptol Boutique Cinema obilježio je dolazak najvećeg među najvećima, kralja rock’n'rolla, Elvisa Presleyja. Ako ste gledali Top Gun: Maverick u društvu još jedne generacije, ovo je definitivno film koji također morate pogledati u kinu zajedno – ovakvi filmovi hrane dušu, spajaju naizgled nespojive naraštaje koje imaju toliko toga sličnog i pružaju neponovljivo iskustvo velikog platna.

Anita Dujić

Interes o životu i djelu zvijezde koja je napravila revoluciju u glazbenom svijetu ne jenjava ni danas, a popularnost istog je i dalje prisutna na globalnoj razini. Vječni hitovi, unikatni plesni pokreti, originalna frizura, personalizirani kostimi i neizostavni Cadillac, samo su dio onoga po čemu se kralj razlikovao od ostalih.

Nela Đinđić i Marko Kutlić

Ekskluzivnu Très chic projekciju o jednoj od najutjecajnijih ličnosti 20. stoljeća nisu propustili ni: Nika Turković, Nela Đinđić, Marko Kutlić, Ivan Hilje, Ivana Marić, Edita MIsirić Vrkljan, Dalibor Petko, Igor Barberić, Zvončica Vučković i mnogi drugi.

Edita Misirić Vrkljan

Glazbeno dramska biografija ‘Elvis’ u distribuciji Blitza prati život i glazbu jedinstvenog i neponovljivog kralja rock’n'rolla, Elvisa Presleyja, čiji život nije bio nimalo jednostavan i bajan. U fokusu filma je komplicirani i turbulentan odnos s menadžerom, pukovnikom Tomom Parkerom.

Priča duboko zadire u složenu dinamiku njihova odnosa koja se protezala kroz 20 godina, točnije od Elvisova uspona pa sve do vrhunaca njegove svjetske slave. Osim toga, prikazana je i fatalna ljubav s Priscilom koja je gledanje filma u Cannesu baš kao i cijela Elvisova obitelj, doživjela izuzetno emotivno.

Ivana Marić i Vjekoslav Šunjić

Za moderan pogled na glazbenu legendu zaslužni su za nagradu Oscar® nominirani redatelj Baz Luhrmann i studio Warner Bros Pictures. Ulogu Elvisa utjelovio je Austin Butler, a oskarovac Tom Hanks menadžera Toma Parkera.

Izvrsne kritike struke i publike, sjajna glumačka postava i 12-minutne ovacije publike na ovogodišnjem filmskom festivalu u Cannesu dovoljno su dobar razlog da se zaputite u najbliže Cinestar kino i uživate u pričo o glazbenoj ikoni, koja kroz svoju glazbu živi i danas.

Zvončica Vučković

Ovo nije povratak u povijest, ovo je priča o Elvisu ispričana na najmoderniji mogući način kroz nevjerojatan soundtrack na kojem sudjeluju neka od najpopularnijih imena svjetske glazbene scene – Doja Cat, Tame Impala, Kanye West i Diplo, Chris Isaak, Eminem, Måneskin i mnogi drugi… Imate osjećaj da uranjate u sredinu 20. stoljeća, skačući s vrha top lista 21. stoljeća i vraćajući se natrag po još – a to putovanje traje preko 2 sata i 30 minuta.

Svoju ulaznicu za filmski spektakl možete kupiti fizički na blagajnama, kao i online putem linka

FOTO: Bojan Zibar
Uz dopuštenje. PR365

Međunarodni institut za klimatske aktivnosti obilježila 10 godina postojanja

$
0
0

U predivnom okruženju kultne terase Oleandar hotela Esplanade jedna od najznačajnijih institucija modernih vremena IICA proslavila je svojih uspješnih 10 godina postojanja.

Međunarodni institut za klimatske aktivnosti pravo je vrelo stručnjaka iz područja klimatskih promjena i politika, osnovano prije 10 godina.

pjenusac u casi

KOJA JE ULOGA MEĐUNARODNOG INSTITUTA ZA KLIMATSKE AKTIVNOSTI
International Institute for Climate Action – IICA – prvo je udruženje vrhunskih eksperata koje imaju ulogu pomoći poslovnoj zajednici u borbi protiv klimatskih promjena, smanjenju emisija CO2 te lakše implementirati Niskougljične strategije, Strategije prilagodbe i Europskog Zelenog Plana u njihove poslovne planove i proces.

marija pujo tadić atmosfera na rođendanu

Samim time ostvaruje se svrha postojanja Međunarodnog instituta za klimatske aktivnosti – zelenog gospodarskog razvoja i rasta kako u Republici Hrvatskoj tako i u EU, uz očuvanje okoliša i klime.

diana miklos medunarodni institut

Povodom obilježavanja i proslave, u krugu brojnih članova IICA-e, predsjednica Marija Pujo Tadić izjavila je: “Proslavili smo svoj 10. rođendan i malo predahnuli…..u atmosferi prijateljstva, suradnje i zajedništva okupljeni oko jedinstvenog cilja: da budemo pomoć kako Vladi i poslovnoj zajednici tako i svima onima koji su svjesni svih izazova koje donose klimatske promjene!

marija pujo tadić dubravka jusić rezanje torte

Zahvaljujemo svima koji su s nama surađivali i koji su vjerovali u nas i područje na kojem smo predano i požrtvovno radili svih ovih 10 godina.

finger food IICA rođendan esplanada

Želja nam je da u tom duhu zajedništva nastavimo raditi i dalje, jer samo tako možemo ispuniti našu tako važnu misiju – da EU bude prvi klimatsko neutralni kontinent do 2050 godine!
Hvala vam svima na podršci!”

marija pujo tadic dubravka jusić

Samsung i Netflix snimili kratki film inspiriran hit serijom Stranger Things

$
0
0

U svojoj najnovijoj suradnji s Netflixom, tvrtka Samsung je maksimalno iskoristila Nightography značajku kamere Galaxy S22 Ultra pametnog telefona kako bi proslavili premijeru četvrte sezone.

Tvrtka Samsung Electronics premijerno je predstavila Make STRANGER Nights Epic, kratki film koji koristi naprednu Nightography značajku kamere Galaxy S22 Ultra pametnog telefona, kako bi odali počast popularnoj Netflix seriji Stranger Things.

Video je dio već postojećeg Samsung partnerstva s Netflixom, dostupan je za gledanje na Samsung društvenim mrežama, a stiže baš nakon što je četvrta sezona hit serije Stranger Things izašla na streaming platformi.

U ovom kratkom filmu, tema inspirirana serijom Stranger Things donosi savršenu pozadinu za prikaz moćne Nightography značajke Galaxy S22 Ultra pametnog telefona i njezinih mogućnosti.

U četvrtoj sezoni serije Stranger Things, noć otvara portal u jedan zapanjujući svijet, a Galaxy S22 Ultra omogućuje rekreiranje tog posebnog stila. Istovremeno se prepričava filmska radnja koja prikazuje kako Galaxy tehnologija ima moć uhvatiti sve ono što bi inače ostalo nevidljivo u mraku.

Stvaranje spektakularne noći
U Make STRANGER Nights Epic, mlada djevojka stavlja svoj Samsung Galaxy S22 Ultra u stražnji džep dok se vozi biciklom do svoje prijateljice na gledanje Stranger Things 4 serije. Tijekom tog putovanja, njezin video se nesvjesno uključuje, snimajući sve ono što vreba iza nje u The Upside Down svijetu. Sve okomite scene snimljene su sa Samsung Galaxy S22 Ultra pametnim telefonom.

Kratki film maksimalno koristi snažnu Nightography značajku kamere Galaxy S22 Ultra pametnog telefona koja uključuje glavnu kameru od 108MP i nevjerojatan senzor piksela od 2.4um pokrenut umjetnom inteligencijom (AI), omogućujući snimanje s više svjetla i podataka za svijetlije i oštrije video zapise, danju i noću.

samsung mobitel noćno snimanje

Stvaranje galaksije izvanrednog sadržaja
Samsung i Netflix imaju dugogodišnje partnerstvo i surađivali su na posebno osmišljenim kampanjama koje uključuju nekoliko najpopularnijih serija s Netflix streaming platforme. U siječnju su pokrenuli integriranu kampanju povodom izlaska druge sezone Emily in Paris gdje su obožavateljima serije omogućili da preokrenu scenarij te da se postave u ulogu glavnog lika na vlastitom animiranom posteru putem Samsung Galaxy Z Flip3 5G pametnog telefona.

Samsung i Netflix također su se udružili kako bi stvorili kratki film za seriju Bridgerton povodom predstavljanja Galaxy S22 serije na Unpacked događaju u veljači.

U videu koji traje svega tri minute, brojni inovatori pokušavaju privući pažnju Charlotte, velike kraljice Bridgertona. Jedan od njih, Lord Tristar uspijeva u tome nakon što je predstavio svoju viziju – veliku sliku u stilu neoklasicizma koja prikazuje Galaxy S22 Ultra pametni telefon koji će biti dostupan za 209 godina.

Tvrtka Samsung i Netflix nastavit će svoju suradnju kreiranja uvjerljivog, visokokvalitetnog sadržaja koji ljudi vole

Nakon izlaska Stranger Things 4 Volume one u svibnju, Samsung je debitirao s Make STRANGER Nights Epic koji je pušten nakon što je Netflix objavio službeni trailer za Volume two koji izlazi 1. srpnja.

O tvrtki Samsung Electronics Co., Ltd.
Samsung nadahnjuje svijet i oblikuje budućnost transformirajućim idejama i tehnologijama. Tvrtka redefinira svjetove televizora, pametnih telefona, nosivih uređaja, tableta, digitalnih uređaja, mrežnih sustava i memorije, LSI sustava, lijevanih i LED rješenja. Za najnovije vijesti posjetite Samsung Newsroom na adresi http://news.samsung.com.

O Netflixu, Inc.
Netflix je vodeća svjetska usluga streaminga zabave s više od 209 milijuna plaćenih članstava u više od 190 zemalja u kojima uživate u TV serijama, dokumentarcima i igranim filmovima u raznim žanrovima i jezicima. Članovi mogu gledati koliko žele, bilo kada, bilo gdje, na bilo kojem zaslonu povezanom s internetom. Članovi mogu igrati, pauzirati i nastaviti gledati, sve bez reklama ili obveza.

Uz dopuštenje: MPR


Tu ti je sofa- sjedni i pati!

$
0
0

Autorski projekt Bobe Jelčića „Sorry“ dio je projekta „Prošireno kazalište“ unutar mreže kazališta okupljenih u „Prospero projektu“ čiji je član i Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu od 2014. godine.

Budući da je premijera bila na kraju sezone, odigrane su samo tri predstave i ja sam pogledala posljednju (21.6.2022., HNK Zagreb).

Pojava redatelja Bobe Jelčića (1964.), prvo u suradnji (1995.) s dramaturginjom Natašom Rajković a potom samostalno, unijela je u hrvatsko kazalište drugačiji tip predstava u kojima je dramski tekst nastajao pod utjecajem glumaca, „što je glumce pozicioniralo u ulogu autora“ (programska knjižica).

predstava Sorry

Prilikom ranih najava ove predstave spominjali su se neki drugi filmovi, no na kraju je za okvir zbivanja odabran film „Peyton Place“(1957.) redatelja Marka Robsona.

Film je snimljen prema romanu američke autorice Grace Metalious (1924.-1964.) objavljenom godinu dana ranije, a u nas je preveden kao „Gradić Peyton“ već 1959. (Stjepan Krešić, „Zora“).
Mada izmišljeno, ovo je „mjesto“ komponirano od nekoliko malih američkih gradova, kao što su i neki opisani događaji inspirirani stvarnošću.

Autorica je odabrala zatvorenu sredinu u kojoj svi misle da znaju sve o svima, pa zato oni koji imaju neku tajnu moraju biti oprezni kako bi je sačuvali (ima tako puno radoznalih očiju i ušiju).
Lijepa i radišna udovica Constanza MacKenzie vratila se iz New Yorka s malom Allison, a kada se kći zadjevojčila, Constanza je svakodnevno „gnjavi“ prodikama o momcima i seksu (predbacujući joj „bolesnu opsesiju seksom“).

Uskoro se otkrije da je „majčinska briga“ posljedica vlastite pogubne ljubavne prošlosti, a Allison je mlada i naivna djevojka koja bi se samo „željela poljubiti“!
Constanzino licemjerje, osim u lažiranoj prošlosti, prepoznajemo i u njezinoj vezi s novim ravnateljem škole Michaelom Rossijem, koji je došao iz New Yorka kako bi modernizirao školu (iako su svi očekivali da će na to mjesto doći dugogodišnja nastavnica Elsie Thoronton).

Bogati i moćni Leslie Harrington nastoji svime upravljati pa i životom sina Rodneya (braneći mu „neodgovarajuću“ Betty), dok Normanova majka pretjeranom pažnjom terorizira svog sina.
Osim snažno izraženog sukoba generacija, vlada veliki raskorak između bogatih i siromašnih pa nitko ne mari što u „kolibama“ vlada obiteljsko nasilje (Selena Cross).

Sorry predstava recenzija

Jelčić je preuzeo većinu filmskih scena (osim što je mudro izbacio suđenje Seleni zbog ubojstva) i obrnuo njihovo značenje. Na početku imamo scenografski zaokret (Zdravka Ivandija Kirigin, ujedno kostimografkinja) pa se namještaj iznosi i unosi tek prema potrebi (statist Patrik Sečen gura naslonjač jureći za Constanzom (Jadranka Đokić) kako bi ona mogla sjesti) pri čemu se u pravilnim razmacima unosi sofa (redateljev „zaštitni znak“ ) kao okupljalište.

Izvrstan je prikaz vožnje u automobilu na koju je Michael (Marko Makovičić) poveo Constanzu jer gotovo „kopira“ stari filmski postupak slične scene.

Jelčić je posegnuo za raznim sredstvima kako bi dočarao život u gradiću i istovremeno komentirao negativne osobine.
Neke, rekla bih, heretičke kazališne postupke Jelčić sjajno koristi za ostvarivanje upečatljive atmosfere.
Jedan od njih je prazna pozornica kojom odzvanja dovikivanje od nekuda iz pozadine – svi su tu, a nikoga nema!

Dijalozi se temelje na (modeliranom) filmskom predlošku no ono što ih čini relevantnim jest glumačka interpretacija.
Recimo govor gospođice Elsie o demokraciji na kraju predstave: nježna i krhka Alma Prica, strastveno i s puno prosvjetiteljskog žara govori o demokraciji, opisujući kako je „naša demokracija naše oružje“ i kako je „najdemokratskija od svih demokracija“ i da se „zato ne treba bojati i treba biti slobodan“.
No, smrt je osujetila njezinu odluku da tome poduči djecu…

Da sam taj govor čula na političkom skupu, ozbiljno bih se naljutila, no kako sam ga čula baš tamo gdje treba biti (u kazalištu), onda je u meni izazvao veselje (i svih oko mene pa odgovorno svjedočim o „narodnom veselju“).

Jadranka Đokić s plavom (dakako) punđom i u elegantnom kostimu sva je ustreptala i brižna (tutnji užurbano pozornicom čisteći odjeću prije svakog sjedanja; njena prošlost objašnjava otiranje prašine) i zajedno s Makovičićem, prokušanom u komičnim ulogama, čini sjajan par.

Ivan Colarić moćnog bogataša Lesliea Harringtona prikazuje u pretjeranim gestama i uz puno kreveljenja, ali to je baš ono kako doživljavamo nadmene bogatune.

Zato je njegov sin Rodneya (Marin Stević) prikazan kao plah ali odlučan, dok je njegova djevojka Betty (Lara Nekić) sva u pretjeranoj šminki i oblinama ( s krpama naguranim ispod odjeće).
Allison, glavni lik Peytona, jedina je spremna na pobunu a taj prijelaz iz „slatkice“ u buntovnicu dosljedno provodi Lana Meniga, izuzetna mlada glumica koja je već pokazala visoke domete (po mojem sudu, jedna od najboljih Laura Lenbach).

Dok su Vid Ćosić (Ted) i Melody Martišković (Selena) stišani, Luka Knez u ulozi Normana, žrtve majčine opsesije, pomalo je na tragu karikature što njegova situacija potpuno opravdava. Uz prije spomenutog asistenta, postoji još jedan (Andrej Drenski) jer valja neprestano premetati predmete (uključivši ružičasti zastor), a sve to pod budnim okom inspicijenta (Antonio Mrzlić), jer reda mora biti!

Oni koji vole i poznaju stare šlagera („I am sorry, so sorry“ ili „Quizas, quizas, quizas“, da spomenem tek neke) mogli su se tijekom predstave njihati u njihovu ritmu uz neumornog pijanistu Karla Hubaka koji je glazbom pratio i „komentirao“ zbivanja na pozornici.

Mada sam neposredno prije predstave „Sorry“ pogledala film „Peyton Place“ pa sam znala sadržaj u tančine, svejedno sam nestrpljivo čekala svaku sljedeću scenu na pozornici. Svojim poznatim načinom, Jelčić je osmislio predstavu u kojoj me je glumački ansambl držao u napetosti: znala sam što će biti, ali ne i kako će se zbiti!

Fotografije Mara Bratoš

olga-vujovic-200Piše: Olga Vujović
Povjesničarka umjetnosti i komparatistica književnosti

Kada narastem vozit ću viljuškar

$
0
0

Nekada davno, jako davno dok su se ljudi družili i zabavljali u stvarnom (a ne u virtualnom) svijetu, postojala su zabavna natjecanja (koja je pratila svemoćna televizija) nazvana „Igre bez granice“.

Nisu to bile neke zahtjevne akcije: skupilo se nekoliko „macana“ s dva kraja užeta pa povuci-potegni ili neke slične „vragolije“, sve benigno, za malo para i puno veselja.

Ne znam postoje li takva natjecanja još uvijek negdje izvan najudaljenijih jadranskih otoka, ali je izraz „Igre bez granica“ postao uvriježen u posprdnom smislu (pri opisu neke malverzacija, recimo).

Termin „bez granica“ ugrađen je i u neke važne i ozbiljne akcije poput „Liječnika bez granica“ ili u projekt međunarodne kulturne razmjene „Dječje kazalište bez granica “ za promociju stvaralaštva za djecu koje je 2018. pokrenulo Gradsko kazališta „Žar ptica“ (Zagreb).

Povod uvodu je gostovanje predstave „Pitam se, pitam koliko sam bitan“ Erlanda Loea u režiji Slađane Kilibarde i izvedbi Teatra za decu i mladince iz Skopja (Sjeverna Makedonija) u GK „Žar ptica“ (9.6.2022.).

Pitam se, pitam koliko sam bitan predstava

Norveški književnik Erland Loe (1969.) napisao je nekoliko knjiga za djecu u kojima je glavni lik viljuškar Kurt koji se, iako jako voli svoj posao, susreće s raznim iskušenjima…
U konkretnoj priči, na nagovor supruge arhitektice on nevoljko odlazi na zabavu, jer zna da će se tamo svi hvaliti svojim slavnim zanimanjima i čuditi se zašto on voli voziti viljuškar, budući da je to (očito) nevažan posao.

Želeći postati slavan, Kurt daje otkaz i sa sinom kreće u potragu za „važnim“ poslom. Riječ je o dječjoj, zabavnoj ali i poučnoj priči pa Kurt dođe „k sebi“ i opet počinje raditi omiljeni posao u čemu ga podržava supruga jer je „važno biti svoj“.

predstava Pitam se, pitam koliko sam bitan

Blagovesta Vasileva je (s Kilibardom) napravila izuzetno dopadljivu scenografiju koja je, uz jednostavne rekvizite, sjajno funkcionirala u svim situacijama. Isto se dogodilo s njezinim kostimima (volim kada netko nakon analize ponudi rješenja a ne ide „na prvu loptu“).

Pitke i suvisle dijaloge nesumnjivo trebamo zahvaliti dramaturginji Mileni Depolo (povremeno nerazumijevanje teksta odnosi se na jezik a ne na dramaturgiju; sljedeći put bit će lakše!) a da to „klizi“ dokazali su glumci (Miki Ančevski, Nikola Nakovski, Marija Gorgijevska, Nenad Mitevski, Angela Dimitrova) koji su prirodno prelazili iz prizora u prizor.

Kilibarda (1968.) je u ovoj predstavi pokazala izuzetan senzibilitet za inteligentno i vješto plasiranju važnih životnih istina na djeci blizak način (možda i odraslima jer su djeca njihovi epigoni), spretno je povezala glumu i lutkarsku animaciju, te je dobrim ritmom trajno zadržala pažnju publike.

Dolaskom dobre predstave na „kućna vrata“ postajemo svjesni kako malo poznajemo kazališta izvan vlastite (male) sredine i zato su ovakve inicijative doista prava blagodat.

Fotografija Emil Petro

olga-vujovic-200Piše: Olga Vujović
Povjesničarka umjetnosti i komparatistica književnosti

Potresno i magično

$
0
0

39.tjedan suvremenog plesa (1.-12.6.2022.) nije više mjesto raskošnih produkcija kao u neka davna, nesumnjivo izdašnija vremena, ali poklonici suvremenog plesa i dalje mogu vidjeti predstave koje su koreografirali doista relevantni predstavnici međunarodnog suvremenog plesa.

Čak i nevježa je mogao zaključiti da ne smije propustiti predstavu „May B“ francuske koreografkinje Maguy Marin u izvedbi njene trupe i u suradnji s Maison des Arts et de la Culture de Creteil (2.6., Histrionski dom) koja je premijerno izvedena godine 1981.

predstava mayb1

Namjerno sam odabrala riječ „izvedena“, jer mnogi ovu predstavu (i ja) smatraju spojem plesnog i kazališnog izraza. Maguy Marin (1951.) željela je kreirati predstavu temeljenu na dramama Samuela Becketta (1906. – 1989.) i nakon susreta s autorom nastala je predstava čiji naslov „May B“ mnoge asocira na peti mjesec, ali engleski izgovor upućuje na riječ „možda“ prema kojoj je, tvrde izvori, Beckett imao poseban odnos.

Po pet plesača i plesačica neodređene dobi, lica prekrivenih bijelom glinom (koja također prekriva pod) i odjeveni u dronjaste, „oprave“ (Louise Marin) kreću se mehanički precizno pri čemu ispuštaju neke čudne, pomalo zastrašujuće zvukove.

Opscene scene su svojom izravnošću (govorim u svoje ime) stvarale nelagodu, ali to je tek bio uvod u sve ono što su činila ta čudna, opasna i zanimljiva bića!

Osim što im je bijeli namaz izobličavao lica, „dodaci“ poput neobičnog nosa ili velikog uha davali su im dodatno groteskni izgled što je dodatno izazivalo uznemirenost.

Kada su se pojavili likovi iz Beckettovih drama, začaranost se preobrazila u neku novu, drugačiju koja je zahtijevala novi kod razumijevanja.

may_bcherve_deroo_2

Dugački red putnika koji žude za daljinama (kako ih opisuju u vanjskim kritikama) mene je podsjećala na emigrante (zbog aktualnih zbivanja), no nisu li znatiželjnici koji pohode daleke krajeve (zbog usporedbe „nas“ i „njih“ ) isto na neki način dobrovoljni emigranti (doduše bez prisile i kratkotrajno što čini osjetnu razliku).

„May B“ je vizualno, emotivno i kinetički čudesna predstava u kojoj je izuzetno važna glazba preuzeta iz opusa Franza Schuberta (1797.-1828.), Gavina Bryarisa (1943.) i Gillesa de Binchea (1400.-1460.).

Ne znam kada sam zadnji put bila očarana onim što se zbiva na pozornici a da pri tome nisam analizirala postupke ili si pokušavala objasniti ono što gledam?! Odjednom me nije bilo briga i naprosto sam uživala!

Fotografije Herve Deroo

olga-vujovic-200Piše: Olga Vujović
Povjesničarka umjetnosti i komparatistica književnosti

7 savjeta za solo putnike početnike

$
0
0

Žene u 21. stoljeću sve više napreduju u politici, biznisu, tehnologiji, umjetnosti. No, spomenete li prijateljicama da same idete na putovanje, reakcija, čak i kod onih najotvorenijeg uma, bit će šok i nevjerica: „Sama? Zar ti nije nelagodno?“
Takve reakcije nisu samo česte kod ženskih solo putnika, ista stvar je i sa muškarcima.

Najčešći razlog zbog kojeg se netko prvi put odvaži samostalno krenuti na put je taj da nije imao s kime ići, a nije želio propustiti priliku. A tko jednom proba takvo iskustvo, o njemu na neki način postaje ovisan. Sam si biraš rutu, odlučuješ o tome želiš li biti u nekom društvu ili ne, koliko ćeš gdje i s kime ostati itd. Putovati sam ne znači da ćeš tijekom putovanja zapravo biti sam.

OVDJE upoznajte najbolji rječnik stranih riječi za sve zaljubljenike u putovanja

Štoviše, solo putnici imaju puno veće šanse nekoga upoznati i dobiti pomoć od lokalaca nego u paru ili većem društvu. Jednom kad skupite hrabrosti sami se suočiti sa svijetom, shvatit ćete da je taj svijet cijelo vrijeme čeka na vas. Evo nekoliko savjeta za razbijanje početnih barijera, za one koji imaju volje krenuti u avanturu života.

ZA POČETAK otputujte virtualno stopama žena koje su obilježile povijest

Odaberite smještaj u kojem se osjećate sigurnima

Za svoje prvo solo putovanje rezervirajte smještaj u nekom all-inclusive hotelu ili smještaju u kojem se osjećate sigurnima. Sami let na drugi dio svijeta je dovoljno stresan ako putujete sami pa će vam sigurna zona u destinaciji dobro doći. Na taj način možete ulaziti u avanture kad to želite i vraćati se u svoju bazu koja vam uz to može dobro poslužiti za daljnje planiranje putovanja.

7 savjeta za solo putnike početnike

NE ZABORAVITE da su napojnice dio kulture svakog gosta i putnika no koliko treba ostaviti

Ispunite vrijeme izletima i aranžmanima

Ukoliko ne putujete s nekom grupom sami si rezervirajte dnevne izlete. Dobra varijanta jesu izleti na brodovima, gdje lako upoznajete druge ljude, a vrlo često i druge solo putnike. Kad se umorite od razgledavanja odmarajte se kraj bazena ili na plaži gdje uvijek možete zapodjenuti s nekim razgovor i pridružiti mu se na večeri.

Riješite se predrasuda

Većina nas u neku zemlju stiže s već unaprijed stvorenim pretpostavkama I predrasudama, međutim poanta je da svoja mišljenja stvaramo na osnovu onoga što smo vidjeli i iskusili na licu mjesta. Vrlo često situacije kojih smo se najviše plašili ili su nam bile zastrašujuće nepoznate na kraju ispadnu smiješne.

Čuvajte se paničara koji se bilo kuda boje ići sami i samo traže razloge da se ne pomaknu s mjesta. Radije dobro istražite destinaciju u koju putujete, informirajte se o onome što vas čeka, a zaključke stvarajte samostalno.

OVDJE pročitajte najbolje savjete kako putovati solo: savijeti za putnike koji putuju sami

7 savjeta za solo putnike početnike

Pripremite se na emotivni vrtuljak

Solo putovanje je svojevrstan rollercoaster. Jedan dan će vas zbog nekog događanja ili susreta preplaviti osjećaj uzbuđenja no bit će dana kada se neće događati ništa i počet ćete se samosažaljevati.

Osvijestite te mogućnosti i prigrlite taj vrtuljak. Ne računajte da će drugi ljudi utjecati na vaše putovanje. To se najčešće događa kada najmanje očekujete.

Ponesite puno knjiga

Za solo putnike knjige su odličan suputnik na kojeg se možete osloniti u bilo kojoj situaciji: na aerodromu, plaži, tijekom solo ručka ili večere pa čak i tijekom happy houra u nekom kafiću. Držite knjigu blizu sebe jer vam često može skrenuti fokus od osjećaja samoće.

7 savjeta za solo putnike početnike

Dijelite svoja iskustva

Danas skoro svako mjesto na svijetu ima wi-fi. Na internetu postoje brojne zajednice ljudi koji vole čitati tuđa iskustva i savjete s putovanja. Društvene mreže zamislite kao prozor u svijet kojeg možete dijeliti s drugima. Jedna takva zajednica postoji i na Instagramu.

Uživajte u svom putovanju

Od trenutka kad ste izašli iz svog doma i krenuli put aerodroma ili željezničke postaje, znajte da radite nešto čudesno. Većina ljudi nikada sama nije bila u šetnji, a kamoli se odvažila na solo avanturu.
Stoga znajte da vam oni koji vas gledaju s najviše čuđenja, najvjerojatnije zavide na vašoj samostalnosti.

Piše: Wish.hr
Fotografije: Pixabay

Pet najčešćih mitova o pivu koji “ne drže vodu”

$
0
0

Pivo je drugo najpopularnije piće na svijetu nakon čaja i kave, a prosječni Hrvat godišnje popije 80 L piva. Ipak, uz pivo se često vežu različita vjerovanja pa čak i mitovi.

Pogledajte najčešće mitove pa čak i neka znanstvena otkrića o pivu

Svakako treba naglasili da pivo sadrži određenu količinu alkohola te da pretjerano konzumiranje može dovesti do neželjenih posljedica.

Valja napomenuti kako se sve navedene pozitivne karakteristike piva manifestiraju samo kada se ono konzumira umjereno. Za zdrave odrasle ljude umjerene količine iznose 3 do 6 dL piva dnevno za muškarce i do 3 dL dnevno piva za žene.

OVDJE saznajte kako su žene vratile kult piva u modu

5 mitova i znanstvenih istina o pivu

pivski-mitovi-1

Da li pivo deblja

Uvriježeno je vjerovanje da pivo deblja odnosno da uzrokuje nastavak tzv. pivskog trbuha. Uzmemo li u obzir energetsku vrijednost koja je na razini mlijeka ili prirodnog soka od naranče, možemo zaključiti da to uopće ne mora biti istina.

Na postojanje „pivskog trbuha“ utječe jedino količina piva ili bilo kojeg drugog pića ili hrane koju konzumiramo, ali i način života.
Ne postoji mehanizam koji bi utjecao na skladištenje masti u predjelu trbuha uslijed konzumacije piva. Drugim riječima, ako se pridržavate preporuka nema rizika od povećanja tjelesne mase ili pojave trbuščića.

Pivo je bogato glutenom?

Polazne sirovine za pivo – ječam i pšenica izvori su glutena koji se posljednjih godina često ističe kao manje poželjna supstanca u prehrani.

OVDJE saznajte sve tajne pivskih marinada

Iako ozbiljne smetnje stvara jedino osobama oboljelim od celijakije, sve je više pojedinaca koji smatraju da su intolerantni na gluten, a bezglutenska prehrana postaje sve popularnija.

Budući da je pšenica značajno bogatija od ječma, pšenična piva sadrže veće koncentracije glutena. Nasuprot tome, lagana ječmena piva koja se najčešće piju u nas obično sadrže vrlo male količine glutena.

Naime, tijekom procesa proizvodnje dolazi do modifikacija i odstranjivanja proteina u procesu pripreme ječmenog slada i vrenja.

Nadalje, novija istraživanja pokazala su kako lager piva obično sadrže vrlo male količine glutena, a neka od njih mogu se klasificirati i kao bezglutenska. Ipak, oboljelima od celijakije preporučuje se birati prehrambene proizvode sa znakom prekriženog klasa kako bi bili sigurni da konzumiraju bezglutenske namirnice.

OVDJE saznajte kako pivo utječe na crijevnu mikrobiotu?

pivski-mitovi-2

Pivo je nezdravo

U posljednjih 30 godina znanstveni dokazi sustavno govore u prilog spoznaji kako umjerena konzumacija alkoholnih pića smanjuje stopu smrtnosti, posebice kada je riječ o kardiovaskularnim bolestima.

Razotkrivanjem brojnih supstanci koje se prirodno nalaze u pivu i ovo je omiljeno piće došlo u žarište interesa brojnih znanstvenika.

Niz studija pokazao je kako umjerena konzumacija piva može pridonijeti prevenciji karcinogeneze, osteoporoze, dijabetesa tip 2, kardiovaskularnih bolesti te kognitivnog slabljenja u starijoj dobi.
Ne treba zanemariti ni opuštajući učinak alkohola i hmelja te posljedično smanjenu razinu stresa što igra bitnu ulogu u razvoju bolesti današnjice koje su povezane s načinom života.

SAZNAJTE može li pivo produljiti životni vijek?

pivski-mitovi

Pivo doprinosi gubitku tekućine iz tijela

Više od 90 % piva je voda, stoga se pivo može smatrati dnevnim doprinosom unosu tekućine. Velika krigla piva volumena pola litre sadrži približno 10 g alkohola.

Sadržaj alkohola doprinosi dehidraciji, odnosno pojačanom lučenju tekućine iz tijela. Međutim, nakon što se iz tijela izluči približno 80 mL tekućine uslijed konzumacije pola litre piva, i dalje ostaje više od 4 dL koji pridonose hidraciji tijela.

Žestoka alkoholna pića nemaju takvu računicu jer potiču pojačano izlučivanje tekućine i dehidraciju tijela, a ne pridonose hidraciji.

JOŠ JEDNA ZANIMLJIVOST O PIVU
Ne možete spavati? Znate li da pivo sadrži melatonin – hormon za zdrav san

zene piju pivo piva

Pivo je tipično muško piće

Tijekom proteklih desetljeća, pivo se sustavno oglašava i pozicionira kao piće za muškarce. Međutim, novija istraživanja pokazuju da skupina pivopija nije toliko nadmoćno muškog spola, jer žene čine 37% populacije koja uživa u pivu.

Također, sve je više žena koje rade u proizvodnji piva i općenito u pivarskom biznisu.
Stoga, čini se da pivo nije tek tipično muško piće jer sve više žena uživa u kvalitetnom pivu jednako kao i muškarci.
Znate li recimo da pivo dokazano ublažava neugodne simptome menopauze?

 

Autorica teksta doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička je nutricionistica, predaje na Medicinskom i Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu te je zaposlena kao nutricionistica u KBC-u Zagreb, u Centru za kliničku prehranu.

Ujedno je predsjednica Hrvatskog instituta za nutricionizam, dopredsjednica Hrvatskog društva za kliničku prehranu Hrvatskog liječničkog zbora, članica vijeća Europskog društva za kliničku prehranu (European Society of Parenteral and Enteral Nutrition – ESPEN) i tajnica Adriatic Club of Clinical Nutrition.

Autorica je knjiga „Hrana pod povećalom“ i „Priče o hrani – od mesa do moussea“.
Autorica je i suautorica više objavljenih znanstvenih radova i poglavlja u knjigama i udžbenicima.
Održala je niz stručnih i znanstveno-popularnih predavanja s područja nutricionizma i kliničke prehrane te surađuje s prehrambenom industrijom i nevladinim udrugama u svrhu popularizacije znanosti o prehrani.

Tekst uz odobrenje:
Tina Puhalo Grladinović, predsjednica PR odbora Grupacije pivara

Viewing all 12213 articles
Browse latest View live